Wenus w Hiadach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W środę rano, praktycznie w centrum gromady otwartej Hiady znajdzie się jasna planeta Wenus - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Hiady to jasna gromada otwarta składająca się z około 300 gwiazd, znajdująca się 151 lat świetlnych od Ziemi. Ponieważ jej rozmiar w przestrzeni sięga aż 80 lat świetlnych, to na naszym niebie zajmuje ona spory obszar o średnicy ponad 5 stopni. Razem z Aldebaranem, najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka, która nie należy do gromady, tworzą na niebie charakterystyczną literę +V+" - wyjaśnił astronom.

Dodał, że obecnie, praktycznie w centrum Hiad, znajduje się planeta Wenus. Świeci ona z blaskiem -4.5 wielkości gwiazdowych, a więc jest trzecim po Słońcu i Księżycu najjaśniejszym obiektem na niebie.

"Aby zobaczyć Wenus i Hiady trzeba wstać bardzo wcześnie. Rankiem, 4 lipca, godzinę przed wschodem Słońca, a więc w okolicach godziny 3.20 naszego czasu, ciała te widać tylko pięć stopni nad wschodnim horyzontem. Dodatkowo, kilka stopni nad nimi świeci jasny Jowisz" - opisał dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera