Uniwersytet Dzieci po raz drugi nagrodził najlepszych wykładowców. W kategorii wykład zwyciężył dr Stanisław Kwieciński z Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, a w kategorii warsztaty dr inż. Mariusz Maciejczak z SGGW w Warszawie.
Do nagród kandydowało ponad 450 pracowników naukowych z kilkunastu polskich uczelni wyższych. Spośród tych, których zajęcia zostały ocenione przez dzieci w co najmniej 80 proc. pozytywnie, jury wybrało nominowanych.
Nagrody wręczono w sobotę na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego CMUJ w Krakowie. Dr. Stanisława Kwiecińskiego (Instytut Fizyki Jądrowej PAN Kraków) nagrodzono za wykład \"Jak fizyk pomaga lekarzowi?\".
\"Mój mistrz prof. Wojciech Dindorf mówił mi: jeśli kiedykolwiek będziesz miał do czynienia z fizyką, staraj się zarażać, a nie zrażać do tego przedmiotu\" - powiedział dr Kwieciński, dziękując za nagrodę. \"Trzeba mieć pasję, lubić to, się wykłada, traktować dzieci poważnie i je zaciekawić, cały czas być z nimi w interakcji, reagować na ich zachowanie\" - mówił PAP zdobywca głównej nagrody w kategorii wykład.
Dr inż. Mariusz Maciejczak z SGGW i Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie otrzymał nagrodę za warsztaty \"Czym są żywioły ekonomii?\".
\"Dziękuję dzieciom i rodzicom, za to, że moja praca na Uniwersytecie Dzieci była niesamowitym wyzwaniem i wielką przygodą\" - powiedział dr Maciejczak. Przyznał, że chodzi na Uniwersytet Dzieci nie tylko jako wykładowca, ale jako student, bo uczęszczające tam dzieci są \"z przyszłości\". \"Kiedy zapytać ich, jak będą się w przyszłości porozumiewać ludzie oni mówią o komunikacji podprogowej. Dzieci też wątpią i kwestionują autorytety, w szczególności autorytet akademii. Na Uniwersytet Dzieci idą nie po to, by zdobywać informację i wiedzę, ale dlatego, żeby budować w sobie poczucie, że są mądre\" - dodał Maciejczak.
Zdobywcy głównych nagród otrzymali dyplomy i statuetki rakiety.
W kategorii wykład wyróżnienia otrzymali: mgr Michał Pachowski z Uniwersytetu Warszawskiego za wykład \"Co byki i niedźwiedzie robią na giełdzie?\", dr inż. Łukasz Radosiński z Politechniki Wrocławskiej za wykład \"Co zawdzięczamy misjom kosmicznym?\" i dr Jarosław Strzelecki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za wykład \"Czy można być nieszczęśliwie szczęśliwym?\"
W kategorii warsztaty wyróżniono dr. inż. Olgę Lasek i dr inż. Pawła Górkę z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie za warsztaty \"Jak brzuch trawi pokarmy?\", dr. Andrzeja Fogta z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu \"Jak przyciągają się obiekty?\" i dr. Leszka Błaszkiewicza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za warsztaty \"Jabłko Newtona, czyli do czego potrzebna jest grawitacja?\"
Konkurs organizowany przez Uniwersytet Dzieci odbywa się pod honorowym przewodnictwem prof. Jerzego Vetulaniego z PAN. Celem konkursu jest wyróżnienie tych prowadzących zajęcia, którzy potrafią rozbudzać w dzieciach pasję do zdobywania wiedzy, a zawiłości nauki wyjaśniają w prosty, zrozumiały dla najmłodszych odbiorców sposób. Partnerem wydarzenia jest UJ.
\"Tworząc Uniwersytet Dzieci chciałyśmy pomóc rodzicom w odpowiedziach na dziecięce pytania\" - mówiła Anna Grąbczewska z zarządu Fundacji Uniwersytet Dzieci. \"Chciałyśmy też pokazać, że nauka to sposób na życie, dlatego szukaliśmy pasjonatów\" - dodała.
Symbolem Uniwersytetu Dzieci jest rakieta, bo jak mówiła prezes Uniwersytetu Dzieci Agata Wilam \"rakieta przekracza pewne granice\". \"My też te granice chciałyśmy przekraczać i robić coś czego jeszcze nie było\" - powiedziała Wilam. \"Święcie wierzymy, że każde dziecko jest zdolne, tylko trzeba mu pomóc rozwinąć ten potencjał. Na początku chciałyśmy rozbudzić ciekawość dzieci, a teraz sądzimy, że jesteśmy w stanie oprócz tego je czegoś nauczyć - nauczyć myślenia i działania\" - mówiła Wilam.
Twórczynie Uniwersytetu Dzieci podkreśliły, że bardzo ważne było dla nich, że wykłady odbywają się w murach uczelni - dzieci są traktowane poważnie i mają szansę zobaczyć te sale i laboratoria, w których naprawdę pracują naukowcy.
Uniwersytet Dzieci działa od 5 lat i jest obecny w czterech miastach: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Wykładowcy Uniwersytetu Dzieci wyjeżdżają też do szkół w mniejszych miejscowościach. W jego działalność zaangażowanych jest ok. 450 wykładowców z kilkunastu uczelni i ok. 500 wolontariuszy. W zajęciach uczestniczy łącznie ok. 6 tys. dzieci.
W ubiegłym roku statuetka dla najlepszego wykładowcy trafiła w ręce dr. Takao Ishikawy (UW), a nagrodę za najlepsze warsztaty otrzymał duet architektów z krakowskiej ASP - dr Piotr Michura i Kamil Kamysz.
PAP - Nauka w Polsce
wos/ mlu/ zan/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.