Podczas prac wykopaliskowych w środkowym Izraelu archeolodzy odkryli pozostałości wytwórni oliwy sprzed około 1400 lat – informuje serwis internetowy Israel National News.
Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Modi’in Illit, położonym w dystrykcie Judei i Samarii, podczas wykopalisk poprzedzających prace przy rozbudowie miasta.
Jak poinformował Urząd Starożytności Izraela, archeolodzy odkryli na stanowisku pozostałości dużej wytwórni oliwy z oliwek, pochodzące z około VI wieku.
Pozostałości tłoczni oliwy należą do największych i najlepiej zachowanych w całości starożytnych obiektów tego rodzaju, jakie zostały odkryte dotychczas w Izraelu.
Według archeologa Hagita Torge, kierującego pracami wykopaliskowymi na stanowisku, odkryta tłocznia - zachowana w zaskakująco kompletnym i dobrym stanie - była wykorzystywana około 1400 lat temu do wytwarzania dużej ilości oliwy z oliwek, która w starożytności służyła do celów spożywczych i używana była jako paliwo do lamp oliwnych. (PAP)
jot/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.