Zlokalizowano kompas w mózgu gołębi

PAP © 2012 / Wojciech Pacewicz
PAP © 2012 / Wojciech Pacewicz

Odkryta w mózgu gołębi grupa 53 komórek reaguje na kierunek i natężenie pola magnetycznego Ziemi - informuje "Science".

Wybitne zdolności nawigacyjne ptaków związane z ich poczuciem pola magnetycznego są przedmiotem licznych naukowych doniesień i dyskusji - mówi się na przykład o drobinkach metalu w ich nosach, dziobach lub uchu wewnętrznym albo receptorach w oczach. Odkrycie neuronów nazwanych żartobliwie "komórkami GPS" (od skrótu oznaczającego nawigację satelitarną) może być sporym postępem - jednak nadal nie wiadomo, w jaki sposób odbierana przez te komórki informacja reprezentowana jest w mózgu - w jaki sposób gołębie odczuwają zmiany pola magnetycznego.

David Dickman oraz Le-Quing Wu z Baylor College of Medicine przeprowadzili eksperyment, podczas którego gołębie były nieruchome, natomiast pole magnetyczne wokół nich zmieniało kierunek i natężenie. Naukowcy mierzyli elektryczne sygnały z neuronów podczas zmian pola magnetycznego.

Każdy neuron dawał charakterystyczną odpowiedź na pole magnetyczne, będąc rodzajem trójwymiarowego kompasu, który daje odczyt zarówno północ-południe, jak i góra-dół. Dzięki temu można nie tylko ustalić kierunek, ale i przybliżoną pozycję.

Każda z wyspecjalizowanych komórek była także czuła na natężenie pola magnetycznego, przy czym maksymalna czułość odpowiadała sile ziemskiego pola magnetycznego.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera