Wielka pełnia Księżyca

PAP © 2012 / DAREK DELMANOWICZ
PAP © 2012 / DAREK DELMANOWICZ

Najbliższa pełnia Księżyca pokrywa się z minimalną odległością naszego satelity od Ziemi, przez co będzie najbliższą Ziemi pełnią w roku 2012 - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Nasz naturalny satelita - Księżyc - porusza się po orbicie, która nie jest idealnym okręgiem lecz elipsą o mimośrodzie 0.0554. To powoduje, że odległość Srebrnego Globu od Ziemi zmienia się od 363104 kilometrów w perygeum (najbliższy punkt orbity) do 405696 kilometrów w apogeum (najdalszy punkt orbity).

Zmienna odległość od Ziemi, powoduje zmiany wielkości tarczy Księżycana naszym niebie. Księżyc w apogeum ma średnicę kątową wynoszącą 29 minut i 55 sekund, a w perygeum aż 33 minuty i 28 sekund.

Najbliższa pełnia, która wypada 6 maja o godz. 5:35 prawie idealnie pokrywa się z minimalną odległością Księżyca od Ziemi, bo moment ten przypada na 6 maja i godzinę 5:40 naszego czasu. Pełnia ta pokryje się więc z maksymalnymi rozmiarami tarczy Księżyca, przez co Srebrny Glob świecił będzie wyjątkowo jasno. Będzie to tym samym najbliższa Ziemi pełnia Księżyca w całym 2012 roku.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS, całość zdjęcia - w tekście

    Łazik Perseverance przesłał kolejną panoramę z Marsa

  •  08.08.2025. Dyrektor Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa Cezary Szczepański (L), minister nauki Marcin Kulasek (C) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (P) podczas konferencji prasowej nt. inauguracji projektu SPARK, 8 bm. w budynku Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Celem projektu Satellite Platform for Advancement of Research and Knowledge (SPARK) jest opracowanie i wyniesienie na orbitę eksperymentalnego satelity badawczego. PAP/Albert Zawada

    Sieć Łukasiewicz będzie testować polskie technologie w kosmosie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera