Rosja wyda w tym roku miliard dolarów na nowy kosmodrom

Tylko w tym roku Rosja przeznaczy około miliarda dolarów na budowę kosmodromu Wostocznyj na wschodzie kraju. Własny kosmodrom pozwoli Rosji uniezależnić się od portu kosmicznego Bajkonur na terytorium Kazachstanu - ogłosił w czwartek premier Władimir Putin. 

"Tylko posiadanie kilku kosmodromów zagwarantuje Rosji pełną niezależność w dziedzinie badań kosmicznych" - ocenił Putin podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu.

Na mocy obowiązującej do 2050 roku dzierżawy Rosja korzysta z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie za roczną opłatą 115 mln dolarów. Współpraca ta nie zawsze przebiegała bez zakłóceń - po wycieku toksycznego paliwa rakietowego kazachskie władze w przeszłości na krótko wstrzymały starty rosyjskich rakiet.

Putin zapowiedział, że Rosja będzie w dalszym ciągu korzystać z Bajkonuru, a jednocześnie budować własny port kosmiczny.

Budowa kosmodromu Wostocznyj rozpoczęła się w zeszłym roku. Ogólny koszt projektu szacuje się na 10 mld dolarów. Wostocznyj położony jest w obwodzie amurskim, w pobliżu miasteczka Uglegorsk, zaledwie 100 km od granicy z Chinami.

Pierwszy bezzałogowy start z Wostocznego zaplanowano na 2015 rok, a pierwszej załogowej misji - na 2018 rok.

Rosja dysponuje kosmodromem Plesieck w obwodzie archangielskim, ok. 800 km na północ od Moskwy, jednak służy on przede wszystkim do wysyłania satelitów wojskowych.

Według zapowiedzi rosyjskiego premiera na terenie Wostocznego powstanie również ponad 40 budynków mieszkalnych dla ok. 40 tysięcy pracowników oraz infrastruktura niezbędna do stworzenia "wygodnego, nowoczesnego miasteczka".

"Nie powtórzymy błędów z przeszłości, nie będziemy oszczędzać na ludziach" podkreślił Putin. Przeciwnie - dodał - środki zainwestowane w budowę kosmodromu i jego otoczenia "posłużą jako bodziec dla rozwoju całego dalekiego wschodu" Rosji.

PAP - Nauka w Polsce

akl/ mc/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prezydent USA Donald Trump. 14.04.2025 EPA/KEN CEDENO

    USA/ Trump: Harvard to kpina i nie powinien otrzymywać funduszy federalnych

  • Fot. Adobe Stock

    AFP: kraje członkowskie WHO zatwierdziły historyczne porozumienie w sprawie walki z pandemiami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera