Ogromny słownik języka akadyjskiego ukończony po 90 latach

Po 90 latach intensywnej pracy ukończono na Uniwersytecie Chicagowskim ogromny, 21-tomowy słownik języka akadyjskiego - informuje serwis prasowy uczelni. 



W tym tygodniu na Uniwersytecie Chicagowskim oficjalnie ogłoszono zakończenie prac nad ogromnym "Chicago Assyrian Dictionary", który obejmuje język akadyjski, w tym jego asyryjski dialekt. Języki akadyjskie, należące do grupy semickiej, były jednymi z najważniejszych języków starożytnego Bliskiego Wschodu.

Projekt polegał na zidentyfikowaniu, objaśnieniu i opatrzeniu cytatami wszystkich słów akadyjskich, które można odczytać z tabliczek klinowych oraz inskrypcji kamiennych z okresu 2500 p.n.e. - 100 n.e.

"Ten słownik nie jest po prostu listą słów. Poprzez szczegółowy opis historii i zakresu użycia każdego słowa, staje się encyklopedią kultury Mezopotamii - jej historii, społeczeństwa, literatury, prawa i religii" - wyjaśnia dyrektor Instytutu Orientalistycznego na Uniwersytecie Chicagowskim, Gil Stein.

I tak na przykład słowo "umu" ("dzień") to aż 17 stron szczegółowego opisu występowania wraz z cytatami. W sumie w słowniku znalazło się 28 tys. słów.

Projekt został zainicjowany w 1921 r. przez założyciela Instytutu Orientalistycznego, archeologa Jamesa Henry'ego Breasteda. KRX

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera