
<strong>"Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi" to siedem bogato ilustrowanych wywiadów laureata tytułu Popularyzator Nauki 2008 z polskimi uczonymi, liderami w swoich dyscyplinach. </strong>Dr Tomasz Rożek pyta ich nie tylko o sprawy naukowe, ale także o granicę, której przekroczenie może być groźne. Cytowani eksperci zajmują się badaniami "na samej krawędzi poznania".
Obszerne wywiady pozwalają czytelnikom także spoza kręgu akademickiego zrozumieć, co polska myśl naukowa wnosi w rozwój nowoczesnych dziedzin wiedzy. Przystępny przekaz dopełniają przykłady zastosowania w życiu codziennym nanotechnologii, cybernetyki i robotyki, fizyki cząstek, badań mózgu, sztucznej inteligencji i internetu, klimatu i pogody oraz genetyki.
"Dzięki lekturze książki możemy dowiedzieć się między innymi czy możliwe jest sterowanie pogodą i dlaczego nie potrafimy dobrze jej przewidywać, czy sztuczna inteligencja potrafi być kreatywna, czy internet może wyeliminować potrzebę kontaktów z innymi ludźmi i czy powinniśmy prowadzić eksperymenty genetyczne na ludziach. Jakie są granice miniaturyzacji i wreszcie - czy eksperymenty wykonywane przez fizyków cząstek mogą doprowadzić świat do katastrofy" - wylicza w recenzji publikowanej przez wydawnictwo DEMART Marek Chromicki, dziennikarz zajmujący się popularyzacją wiedzy i komunikacją naukową, obecnie zatrudniony w Centrum Nauki Kopernik.
Zdaniem recenzenta Szymona Babuchowskiego, literaturoznawcy, nie jest sztuką pisać o rzeczach trudnych specjalistycznym językiem. Sztuką jest przedstawić te rzeczy tak, by zrozumieli je laicy. Właśnie z tym mamy do czynienia w książce Rożka.
"Autor tych obszernych wywiadów zabiera nas w podróż w świat nauki. Dzięki jego dziennikarskiej dociekliwości staje się ona pasjonującą przygodą. Rożek tak podchodzi rozmówców - wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach - by tym, czemu poświęcili niemal całe życie, zainteresowali czytelników, którzy z tematem dopiero się zaznajamiają" - ocenia Babuchowski.
W jego opinii, sztukę stawiania pytań dziennikarz opanował do perfekcji. Tomasz Rożek dobrze zna się na tematach, o których rozmawia, nie zadaje pytań przypadkowych, a swoje wywiady konstruuje w sposób przejrzysty i logiczny.
Rozmówcami Rożka są: prof. Ewa Bartnik z Uniwersytetu Warszawskiego (UW), prof. Grzegorz Wrochna z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, dr Rafał Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr Lech Górniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Andrzej Huczko z UW i prof. Tadeusz Niedźwiedź z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Publikacja zawiera ponad 80 zdjęć pochodzących z renomowanych agencji międzynarodowych oraz ponad 50 unikatowych infografik i schematów.
Tomasz Rożek jest doktorem fizyki, od lat zajmuje się dziennikarstwem i komunikacją naukową, laureatem tytułu "Popularyzator Nauki 2008" przyznawanego corocznie przez serwis PAP - Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej informacji na ten temat tutaj.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.