Historia i kultura

"Boży bojownicy - obóz husycki Jana Żiżki" - wystawa w Grzybowie

Otwarcie wystawy w Grzybowie, fot. S. Gronek
Otwarcie wystawy w Grzybowie, fot. S. Gronek

<strong>Mało znany wątek polskiej historii - udział wojsk czeskich w bitwie pod Grunwaldem przybliża wystawa w nowo otwartym pawilonie muzealnym na grodzisku w Grzybowie (Wielkopolska).</strong> Ekspozycję &quot;Boży bojownicy - obóz husycki Jana Żiżki&quot; można oglądać do końca października.

Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, a jej kuratorem jest dr Wojciech Borkowski. Była już prezentowana w kilku miejscach w Polsce, m.in. w Warszawie, Czerwińsku n/Wisłą, Grunwaldzie, Płocku, Pułtusku. W Grzybowie gości podczas podróży do Głogowa i Czech.

Ekspozycja przypomina wspólną wyprawę rycerstwa polskiego i wojsk husyckich na podległe Zakonowi krzyżackiemu Pomorze Gdańskie oraz tło historyczne tych wydarzeń.

Wystawa ma charakter interaktywny. To zarówno prezentacja zabytków z czasów średniowiecza, jak i plansz tekstowych, map, a przede wszystkim znacznej liczby rekonstrukcji i replik uzbrojenia, ubiorów i wyposażenia wojsk husyckich z pierwszej połowy XV wieku.

Po raz pierwszy wykonano repliki słynnych wozów husyckich z bronią palną i drzewcową. Wszystkie kopie i repliki wykonane technikami i w sposób umożliwiający ich praktyczne zastosowanie. Na wystawie można się zapoznać ze sposobami prowadzenia walk w średniowieczu.

Jan Żiżka, bohater wystawy, jest czeskim bohaterem narodowym. Żył w latach 1360-1424. Był znakomitym strategiem i jednym z najwybitniejszych dowódców w historii - nie przegrał żadnej bitwy. Był pomysłodawcą wielu rozwiązań związanych z walkami. Jego wozy bojowe - "opancerzone", zaopatrzone w działa i rusznice były całkowicie nowatorskie w średniowieczu. Wozy taborowe tworzące obóz warowny, ale mające możliwość przemieszczania się były nie do zdobycia.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera