Niemieckie badania ujawniły sekret bluszczu, który potrafi się piąć niemal po wszystkim - informuje serwis "BBC News".
Roślina najpierw wchodzi w kontakt z obiektem, po którym będzie się pięła, następnie jej korzeni zmieniają kształt, przystosowując się do subtelnych nierówności, wydzielając kleistą substancje i końcu wypuszczając zakotwiczające się w małych szczelinach, drobne włośniki. Wysychając, włośniki przybierają spiralny kształt, przyciągając bluszcz do podłoża. Efekt ten wzmacniają haczykowate wyrostki na szczytach włośników.
Ponieważ martwy bluszcz trzyma się równie skutecznie, co żywy, nie ma sensu podcinanie go w nadziei, że łatwiej odpadnie. Zrywanie bluszczu ze ściany może go usunąć razem z tynkiem. PMW
PAP - Nauka w Polsce
yy/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.