Azjatyckie zanieczyszczenia krążą po całym globie

Skutkiem ubocznym intensywnego wzrostu ekonomicznego krajów azjatyckich są zanieczyszczenia, które w sezonie monsunów letnich trafiają do ziemskiej stratosfery, odkryli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery - informuje w komunikacie prasowym amerykańska Narodowa Fundacja Nauki.

Naukowcy do badań wykorzystali obserwacje satelitarne i modelowanie komputerowe. Ustalono, że intensywna cyrkulacja letnia - której towarzyszą monsuny - szybko wznosi powietrze znad powierzchni Ziemi. Te pionowe ruchy stanowią drogę wznoszenia się do stratosfery dla sadzy, dwutlenku siarki, tlenku azotu i innych zanieczyszczeń.

Stratosfera to druga od dołu warstwa atmosfery ziemskiej, położona nad troposferą, a pod mezosferą. Zaczyna się od wysokości ok. 15-20 km nad powierzchnią Ziemi, a kończy na wysokości ok. 45-55 km.

"Monsuny są jednymi z najsilniejszych systemów atmosferycznej cyrkulacji naszej planety i występują w regionach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń. Tworzą ścieżkę wędrówki zanieczyszczeń do stratosfery" - mówi główny autor pracy na temat zanieczyszczeń William Randel, naukowiec z Narodowego Centrum Badań Atmosfery (NCAR).

Kiedy zanieczyszczenia trafią już do stratosfery, przez wiele lat krążą w niej po całym globie. Niektóre w końcu przedostają się w niższe warstwy atmosfery, podczas gdy inne wznoszą się jeszcze wyżej - czytamy w komunikacie.

Naukowcy sugerują, że w następnych dziesięcioleciach wpływ azjatyckich zanieczyszczeń może się zwiększać z powodu intensywnego rozwoju przemysłowego Chin i innych krajów tego kontynentu. Dodatkowo zmiany klimatu mogą wpłynąć zachowanie się azjatyckich monsunów, jednak nie ma pewności do skutków tej ewentualnej zmiany.

Badanie zostało sfinansowane przez Narodową Fundację Nauki, NASA i Kanadyjską Agencję Kosmiczną.

Stratosfera skupia około 21 proc. masy powietrza. W dolnej części stratosfery panuje prawie stała temperatura powietrza; począwszy od wysokości 30-50 km temperatura rośnie wraz ze wzrostem wysokości. Temperatura w górnej części wzrasta do 15 stopni Celsjusza. W niej znajduje się warstwa ozonowa, która odpowiada za filtrowanie promieni ultrafioletowych docierających do Ziemi ze Słońca.

Monsuny to wiatry wiejące sezonowo. Powstają na skutek różnic ciśnienia między lądem a oceanem. Monsun występuje na Półwyspie Indyjskim, w południowo-wschodniej i wschodniej części Azji oraz na niewielkim obszarze północnej części Australii. W lecie monsuny wieją znad oceanu Indyjskiego i Spokojnego, w zimie z głębi kontynentu. Latem ogromny ląd azjatycki nagrzewa się szybciej niż otaczające go oceany. Powoduje to, że lekkie ciepłe powietrze unosi się do góry i nad lądem powstaje głęboki niż baryczny. Nad masami wód tworzy się wyż baryczny. Nad ląd napływa chłodne i wilgotne powietrze znad oceanu, które przynosi obfite opady (zaczynają się na przełomie maja i czerwca). KRF

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera