<strong>Internauci, za pomocą komunikatora Gadu-Gadu będą mogli sprawdzić swoją znajomość polskiej ortografii. Dołączą tym samym do grona tysiąca osób piszących "Dyktando 2009" w Górnośląskim Centrum Kultury</strong>. Zapisy do udziału w internetowym dyktandzie już się rozpoczęły i potrwają do 22 listopada, kiedy odbędzie się "Dyktando 2009".
Oprócz znajomości zasad ortografii i interpunkcji uczestnicy będą musieli się wykazać umiejętnością sprawnego pisania na klawiaturze. Na czas dyktanda w komunikatorze zostanie wyłączony słownik, by uniemożliwić ściąganie i dać wszystkim uczestnikom równe szanse.
Udział w językowej rywalizacji może wziąć każdy, kto posiada numer GG, dostęp do internetu i najnowszą wersję komunikatora GG10. Tę będzie można już wkrótce pobrać ze strony internetowej "Dyktanda 2009" ( www.internetowe.dyktando.info.pl ).
Rejestracji można dokonać wysyłając komunikat: "Piszę dyktando" na numer GG 8899. Zapisy będą prowadzone do ostatnich minut przez "Dyktandem 2009".
W niedzielę, 22 listopada przed godziną 11.00 należy włączyć internetowe radio OPEN.FM na kanale "Dyktando" (radio jest dostępne prosto z komunikatora Gadu-Gadu lub http://www.OPEN.FM/ ). Tekst będzie transmitowany na żywo z Katowic o godzinie 11.00.
Następnie napisane zdania trzeba będzie wysyłać na nr GG:8899.
W poprzednich edycjach Dyktanda przez GG (dawniej: Gadu-Dyktanda) wzięło udział kilkanaście tysięcy zarejestrowanych internautów.
Katowickie "Dyktando" po raz pierwszy zostało zorganizowane 22 lata temu. To najstarsza i największa impreza promująca kulturę języka w Polsce. Jego pomysłodawczynią jest Senator RP Krystyna Bochenek. W tym roku tekst przygotują profesorowie Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski.
Do tej pory tę narodową klasówkę napisało ponad 51 tys. osób. Od 1993 r. w kolejnych edycjach biorą udział goście specjalni. W tym roku będą nimi prezydenci miast. Znajdą się wśród nich m.in.: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Wrocławia - Rafał Dutkiewicz, Bytomia - Piotr Koj i Katowic - Piotr Uszok.
Zwycięzca "Dyktanda 2009" otrzyma tytuł Mistrza Polskiej Ortografii i 30 tys. zł. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 15 i 5 tys. zł. EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.