MRiT: Marta Ewa Wachowicz nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

Warszawa, 28.01.2025. Polska Agencja Kosmiczna w Warszawie. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 28.01.2025. Polska Agencja Kosmiczna w Warszawie. PAP/Albert Zawada

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk powołał Martę Ewę Wachowicz na stanowisko prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) - poinformowało we wtorek MRiT. Zastąpiła na tym stanowisku płk. Marcina Mazura, który pełnił obowiązki prezesa po odwołaniu w marcu br. prezesa Grzegorza Wrochny.

Jak przekazał resort rozwoju, dr Marta Ewa Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Uczestniczyła w tworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej i konstruowaniu modelu jej działania. W latach 2015-2018 kierowała Departamentem Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej. Tworzyła i nadzorowała wdrażanie mechanizmów wsparcia merytorycznego dla przedsiębiorców sektora kosmicznego w zakresie gospodarczej współpracy międzynarodowej. Była również odpowiedzialna za koordynację działań wspierających aktywność polskich podmiotów na europejskim rynku kosmicznym oraz nawiązywanie współpracy międzynarodowej z czołowymi narodowymi agencjami kosmicznymi.

Jak wskazano w komunikacie MRiT, dr Wachowicz "ma szeroką wiedzę w zakresie europejskiej polityki kosmicznej oraz programów naukowych i technologicznych narodowych agencji kosmicznych, w tym również Europejskiej Agencji Kosmicznej. Znana jej jest też problematyka wykorzystania technologii kosmicznych w obronności Państwa, a doświadczenie zdobyte w pracy w CBK PAN zaowocowało znajomością zagadnień związanych z problematyką konstrukcyjną budowy instrumentów i podzespołów na rzecz przemysłu kosmicznego i sektora wysokich technologii.

Resort wskazał, że nowa prezes POLSA ma również doświadczenie w zakresie finansowego planowania strategicznego oraz tworzenia multidyscyplinarnych zespołów badawczych, które zdobyła jako koordynator Centrum Ziemi i Planet - Geoplanet. Pracując w NASK-PIB, poszerzyła zaś swoją wiedzę o aspekty związane z cyberbezpieczeństwem i znaczeniem odporności systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych.

Nowa Prezes POLSA ma również wykształcenie związane z zarządzaniem nauką, systemem B+R w Polsce oraz komercjalizacją badań naukowych. Ukończyła studia podyplomowe Executive MBA w Stanford University w Kalifornii.

W latach 2015-2022 była wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Poprzedni prezes Agencji prof. Grzegorz Wrochna został w marcu odwołany przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka. Przyczyną - jak poinformowało PAP ministerstwo, były nieprawidłowości w wykonywaniu zadań związanych z kierowaniem agencją.

20 lutego 2025 r. minister rozwoju wezwał Wrochnę do złożenia wyjaśnień ws. nieprawidłowości w informowaniu o niekontrolowanym wejściu w atmosferę członu rakiety Falcon 9. Argumentowano wówczas, że raporty POLSA nie sygnalizowały poziomu ryzyka. (PAP)

Nauka w Polsce

gkc/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Extremo Technologies

    W ramach polskiej misji na ISS naukowcy zbadają, jak glony znoszą warunki kosmiczne

  • Zanieczyszczenie światłem w Europie. Kolorami wskazano wpływ sztucznego światła. Źródło: David Lorenz / Wikimedia Commons.

    Wystosowano listy otwarte do premiera w sprawie zanieczyszczenia sztucznym światłem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera