Prof. Siedlecki: Nobel za telomery jak najbardziej słuszny

Znaczenie telomerów jest dość istotne dla nauki, dlatego jak najbardziej słuszne było przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trójce amerykańskich naukowców - powiedział PAP prof. Janusz Siedlecki z Centrum Onkologii - Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie.

Elizabeth Blackburn, Carol Greider i Jack Szostak zostali w poniedziałek docenieni przez Szwedzką Akademię za odkrycie "jak zakończenia chromosomów są chronione przez struktury o nazwie telomery oraz enzymu telomerazy".

Blackburn i Szostak odkryli, że struktury o nazwie telomery, chronią DNA w zakończeniach chromosomów przed skracaniem się w trakcie podziałów.

Natomiast Carol Greider razem z Blackburn zidentyfikowały enzym - telomerazę, która odpowiada za wydłużanie telomerów. Nadmierna aktywność telomerazy może sprawić, że wadliwe komórki staną się nieśmiertelne i zapoczątkują rozwój nowotworu.

"Elizabeth H. Blackburn jest głównym odkrywcą tego enzymu. To ona rozpoczęła badania nad telomerami i je scharakteryzowała. Prowadziła swoje prace od lat osiemdziesiątych. To jest kluczowa postać, jedna z osób, które mają największy wkład w badania w tej dziedzinie" - ocenił Siedlecki.

Telomery to "czapeczki" chroniące zakończenia chromosomów. "Telomer to jest szóstka nukleotydów powielona kilka tysięcy razy. Zabezpieczają one przed skróceniem się końca materiału genetycznego. Gdyby tego zabezpieczenia nie było, to mogłoby dojść do utraty pewnych genów, co mogłoby być przyczyną np. karcinogenezy" - wyjaśnił Siedlecki.

Tłumaczył, że telomeraza to enzym, który zajmuje się syntezą telomerów.

Naukowiec przyznał, że na razie odkrycie nie może pomóc w medycynie, ale nie oznacza to, że nie będzie wykorzystywane w przyszłości.

Wcześniej uważano, że jeżeli zahamuje się aktywność telomerazy, to można będzie powstrzymać podziały komórek nowotworowych. Ale aktywność telomerazy wykazują np. limfocyty czy komórki macierzyste, więc to mogłyby zaburzyć ich zdolność do dzielenia się, tłumaczył Siedlecki.KRF

PAP - Nauka w Polsce

jjj/ agt/ tot/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: nawet 1,5 mln osób w Polsce nie wie, że ma astmę i nie leczy się, tracąc szansę życie w komforcie

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera