Zespół bułgarskich archeologów poinformował o odkryciu w Perperikon zespołu ołtarzy kultu ognia sprzed około 3500 lat - podaje serwis internetowy Novinite.
Odnaleziony kompleks sakralny składa się z 9 kamiennych ołtarzy o średnicy 2 metrów każdy i pochodzi z około 1500 r. p.n.e. - z czasów przełomu epoki brązu i epoki żelaza. Wiek znaleziska ustalono dzięki artefaktom odnalezionym wokół ołtarzy.
Zdaniem archeologów, ołtarze służyły starożytnym Trakom do obrzędów związanych z kultem ognia, podobnych do obrzędów praktykowanych w tym samym czasie w starożytnym Egipcie, w kulturze minojskiej na Krecie i przez Hetytów w Anatolii.
Jeden z odkrytych ołtarzy został zbudowany z kamiennych płyt o grubości od 1,5 do 2 m i jest prawdopodobnie największym starożytnym ołtarzem w południowo-wschodniej Europie.
Według prof. Owczarowa, odnalezienie kompleksu ołtarzy kultu ognia w Perperikon może doprowadzić do odkrycia związków łączących starożytną Trację z kulturą minojską. JOT
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.