Udało się rozwiązać tajemnicę nieproporcjonalnie dużego nosa, jaki ma jeden z rzadkich gatunków nietoperzy - informuje pismo "Physical Review Letters".
Jak się okazało, duży nos pozwala szczególnie mocno skupić wiązkę ultradźwięków, używanych do orientacji w przestrzeni- echolokacji. Jak wykazały komputerowe symulacje, wielkość nosa Rhinolophus paradoxolophus jest optymalna - gdyby był jeszcze większy, przestałby skutecznie skupiać ultradźwięki.
Badania nad wielkonosym nietoperzem są częścią większego programu, obejmującego 120 gatunków, który ma się zakończyć w roku 2010. Uzyskane wyniki powinny się przydać w do udoskonalenia telefonii komórkowej, łączności satelitarnej i metod śledzenia celów na morzu. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.