Na Księżycu jest uran

Na Księżycu znaleziono uran. Odkrycia tego dokonano przy pomocy japońskiego sztucznego satelity Księżyca - Kagura. Według naukowców, uzyskane dane są pierwszym pewnym świadectwem obecności tego radioaktywnego pierwiastka w skałach księżycowych.

Satelita Kagura zakończył swoją misję na orbicie okołoksiężycowej 10 czerwca, ale przekazane przez niego informacje są nadal analizowane przez naukowców.

"Jeśli idzie o uran uzyskaliśmy wyniki, a których nigdy wcześniej nie informowano" - oświadczył amerykański naukowiec Robert Rezedy z Instytutu Nauk Planetarnych, uczestnik eksperymentów księżycowych prowadzonych przez satelitę Kagura. "Znajdujemy coraz więcej nowych pierwiastków, a także uściślamy i potwierdzamy wyniki naniesione na stare mapy" - dodał naukowiec.

Chodzi o mapy składu powierzchni księżycowej, które opracowano z pomocą zainstalowanego na japońskim satelicie spektrometru gamma. Spektrometr umożliwił wykrycie obecności na Księżycu takich pierwiastków jak tor, tlen, potas, wapń, krzem, magnez, tytan i żelazo.

Odkrycie uranu na naszym naturalnym satelicie stwarza szanse na budowę tam elektrowni atomowych a nawet dostarczania przy pomocy automatycznych aparatów kosmicznych uranu z Księżyca na Ziemię. YY

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera