
<strong>Naukowcy, nawet ci zaangażowani w duże projekty badawcze i aplikacyjne, nie muszą się doskonale orientować, jakich technologii potrzebuje przemysł. W zespole profesjonalistów powinna być natomiast przynajmniej jedna osoba, która odpowiada nie tylko za swój fragment badań, ale również za kontakty z przedstawicielami sektora gospodarcze</strong>go. Uczelnie techniczne coraz częściej zdają sobie sprawę z potrzeby powierzania takiej funkcji swoim pracownikom - uważa dr inż. Krzysztof Pietrusewicz z <a href="http://www.zut.edu.pl/">Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT). </a>Sam łączy obowiązki dydaktyczne i badawcze z funkcją pełnomocnika dziekana Wydziału Elektrycznego ds. współpracy z przemysłem.
Pracownicy Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie prowadzą szeroką współpracę z firmami przemysłowymi - w zakresie doposażenia laboratoriów, wspólnej dydaktyki studentów, prowadzenia wykładów przez pracowników firm, wspólnych seminariów, praktyk, staży, prac dyplomowych, włącznie z konsultowanymi projektami badawczymi.
"Z wiedzy, doświadczenia, kontaktów i starań osób oddelegowanych do kontaktów z przemysłem korzyści odnosi cały zespół naukowy oraz studenci. Dzięki tym kontaktom firmy proponują uczelni doposażenie laboratoriów, udostępniają oprogramowanie" " - tłumaczy dr inż. Pietrusewicz.
Dodaje, że ta współpraca ma wymierne znaczenie także dla drugiej strony: pracodawcy chcą, by inżynierowie po zakończeniu studiów znali najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt, jaki jest aktualnie stosowany w przemyśle.
"Takie inwestycje we współpracę z uczelnią pozwalają potem oszczędzić na szkoleniach, bowiem do firm trafiają pracownicy w pełni przygotowani do realiów pracy zawodowej, a nie jedynie wyposażeni w wiedzę teoretyczną. Byłoby z naszej strony wielką nierozwagą nieskorzystanie z takiej oferty, zwłaszcza, kiedy otrzymujemy znaczące opusty cen albo sprzęt jest nam udostępniany nieodpłatnie" - ocenia pełnomocnik dziekana.
Biuro promocji ZUT opracowało na potrzeby potencjalnych partnerów informator na temat ofert technologicznych poszczególnych komórek każdego wydziału uczelni. Jak wyjaśnia dr Pietrusewicz, w takiej ofercie wymienione są z imienia i nazwiska osoby, z którymi potencjalni partnerzy mogą się skontaktować i wykazane technologie, w których dany zespół się specjalizuje.
"Mamy też specjalistów, którzy mogliby pomóc naukowcom w wycenie prezentowanych przez nich umiejętności. Na Wydziale Elektrycznym powstał autorski pomysł rozbudowania bazy informacyjnej poprzez umieszczenie na stronie internetowej elektronicznej bazy umiejętności poszczególnych studentów, oczywiście jeżeli zechcą oni dobrowolnie zaprezentować swoje kompetencje" - zapowiada naukowiec.
Współpraca z sektorem prywatnym to nie jedyna forma utrzymania kontaktów szczecińskiej uczelni z gospodarką. Na Wydziale Elektrycznym ZUT realizowany jest też projekt zamawiania kształcenia na kierunkach wyższych. Wsparciem z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki objęte są automatyka i robotyka oraz elektrotechnika.
"Uzyskaliśmy finansowanie projektu na lata 2009-2013, podczas którego stypendiami w wysokości 1000 złotych miesięcznie zostanie objętych 45 studentów pierwszego stopnia kierunku automatyka i robotyka oraz 15 studentów drugiego stopnia. Dodatkowo, poza tą sześćdziesiątką - 150 studentów kierunków mechatronika, inżynieria materiałowa oraz mechanika i budowa maszyn na studiach pierwszego i drugiego stopnia realizowanych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie. Jest to znaczna pomoc dla tych młodych ludzi (). Tak duży projekt pozwoli nam znacznie uatrakcyjnić formy zajęć prowadzonych na tych czterech kierunkach studiów oraz sprawić, by na rynku pojawiły się kolejne pokolenia jednych z najlepiej w kraju wykształconych i przygotowanych do radzenia sobie na rynku pracy absolwentów" - uważa dr inż. Pietrusewicz.KOL
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.