
<strong>20 tysięcy zarejestrowanych dawców szpiku w 2009 roku - takie zadanie wyznaczył sobie polski oddział Fundacji DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych, która 25 lutego w Warszawie zainaugurowała działalność</strong>. Działająca już w Niemczech i Stanach Zjednoczonych fundacja skupia się na pomocy osobom chorym na białaczkę. Według Fundacji, w Polsce do tej pory było zarejestrowanych 40 tys. dawców szpiku.
Podkreślił, że w Polsce informacje o dawcach skupione są w mniejszych bazach i fundacjach, ale istnieje międzynarodowa baza danych - BMDW - która gromadzi informacje o dawcach z całego świata. Według eksperta, w sumie na świecie zarejestrowanych jest już 12 milionów dawców. Rodzime ośrodki poszukujące dawców dla polskich chorych również mają dostęp do tej światowej bazy.
"Dla 20 proc. polskich chorych można znaleźć dawcę wśród rodaków. Dla 80 proc. są to dawcy zagraniczni, większość z nich pochodzi z Niemiec" - poinformował prof. Jędrzejczak.
Z DKMS będzie współpracować Fundacja Urszuli Jaworskiej, która prowadzi w Polsce bazę danych dawców szpiku.
Prezes polskiego oddziału DKNS, Stephen Schumacher wyjaśnił że, by zarejestrować się w bazie należy wypełnić specjalną deklarację dawcy, udostępnić próbkę krwi lub wymaz z błony śluzowej jamy ustnej, które umożliwią "zbadanie cech zgodności antygenowej". Jeśli gdzieś na świecie znajdzie się osoba chora, która będzie "genetycznym bliźniakiem" osoby zarejestrowanej, dopiero wówczas zostaną pobrane od niej komórki macierzyste. Jak dodał, koszt pobrania próbki krwi i typowania zgodności cech wynosi 250 złotych, ale kwotę może pokryć Fundacja.
Procedura pobrania komórek trwa dwie godziny, jeśli biorcą będzie dziecko, lub około 5-6 godzin w przypadku osoby dorosłej. Można pobrać je z krwi, jednak w tym przypadku przez pięć dni należy przyjmować lek, który stymuluje wzrost komórek macierzystych. Komórki mogą być również pobrane ze szpiku kostnego, w tym przypadku nakłuwa się kość dawcy, odbywa się to przy niewielkim znieczuleniu ogólnym.
Urszula Jaworska zwróciła uwagę, że wraz ze wzrostem liczby dawców szpiku, maleje liczba pieniędzy, które są przeznaczane na badania. "W ciągu jednego +Dnia Dawcy+ w Hamburgu Fundacja DKMS zarejestrowała prawie 6 tys. nowych dawców, to samo powtórzyło się w Berlinie. W Niemczech +Dzień Dawcy+ odbywa się co tydzień w innym mieście. Chciałabym aby podobnie wyglądało to w Polsce" - mówiła.
Fundacja DKMS powstała w 1991 roku, w Niemczech. Z czasem rozwinęła działalność w Stanach Zjednoczonych, a od 2009 roku działa w Polsce. Przez 17 lat działalności zarejestrowała ponad 1 milion 800 tysięcy dawców.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.