Biżuteria ludowa w Muzeum Etnograficznym

11 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie miało miejsce spotkanie z Elżbietą Piskorz-Branekovą, autorką książki<strong> &quot;Biżuteria ludowa w Polsce&quot;</strong> i specjalistką w tej dziedzinie.

"Biżuteria ludowa w Polsce" jest kolejnym tytułem z serii "Ocalić od zapomnienia" i już piątym w dorobku wybitnej znawczyni polskich strojów ludowych.

Biżuteria ludowa pełniła różnorodne funkcje. Przede wszystkim zdobiła ubiór odświętny, stanowiąc widoczny dowód zamożności, świadcząc o wysokiej pozycji człowieka w lokalnej społeczności. Najwyżej ceniony koral prawdziwy oraz bursztyny były nawet pewnego rodzaju talizmanem. Biżuterię nosiły przede wszystkim kobiety, chociaż w południowej Polsce często także mężczyźni. Kosztowności były ważną pozycją w legatach i zapisach testamentowych. Stanowiły istotny element wiana panny młodej i były dobrem tradycyjnie dziedziczonym po żeńskiej linii.

Najpowszechniej noszono naszyjniki z korala prawdziwego (poza północno-wschodnią Polską oraz Śląskiem Cieszyńskim). Królestwem bursztynu było wybrzeże Bałtyku i Kurpie. Natomiast kosztowności metalowe związane były przede wszystkim z południową Polską, a ściślej ze Śląskiem Cieszyńskim i Podhalem.

Spotkanie, które będzie miało miejsce w kluboksięgarni Bily Konicek o godzinie 18, poprowadzi Krystyna Gucewicz.

Elżbieta Piskorz-Branekova jest autorką wielu publikacji dotyczących strojów ludowych, haftów i zdobień stroju ludowego. Jest Kuratorem Działu Etnografii Polski i Europy w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Pasjonują ją polskie stroje ludowe i tradycyjna kultura państw bałkańskich. Nakładem wydawnictwa MUZA SA ukazały się jej następujące książki: "Polskie stroje ludowe" - edycja trzytomowa, "Polskie hafty i koronki", "Polska/Poland. Stroje ludowe/Folk costumes". JMY

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Biolożka antropocenu: w przyszłości to miasta mogą być oazą bioróżnorodności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera