<strong>Wenus i Jowisz, dwie najjaśniejsze planety, świecą teraz obok siebie na wieczornym niebie. Wieczorem 1 grudnia dołączy do nich jeszcze Księżyc, który zakryje Wenus - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warsza</strong>wie. Koniec listopada i początek grudnia to czas, w którym możemy jednocześnie podziwiać świecące obok siebie dwie najjaśniejsze planety naszego nieba - Wenus i Jowisza. Około godziny po zachodzie Słońca widać je około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.
Do najciekawszych zjawisk dojdzie po godzinie 17. Wszystkie trzy ciała będą znajdować się wtedy niziutko, bo tylko około 5 stopni nad horyzontem, ale wtedy właśnie jasna Wenus skryje się za ciemnym brzegiem tarczy Księżyca! Najszybciej, bo w okolicach godziny 17:09, zobaczą zakrycie mieszkańcy Polski północno- zachodniej, a najpóźniej południowo-wschodniej (około 17:26).
Koniunkcja i zakrycie będą więc wyjątkowo efektownymi zjawiskiemi i na pewno wartymi obejrzenia. Trzeba jednak nadmnienić, że dojdzie do nich tylko 5-10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, a więc do udanej obserwacji niezbędny jest brak budynków i drzew zasłaniających tą część nieba. Oczywiście trzeba też trzymać kciuki za pogodę, bo ta na przełomie listopada i grudnia nas nie rozpieszcza. AOL
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.