Prosty sposób na poprawę nastroju w 12 minut

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zamiast kostki czekolady lub kieliszka wina na poprawę nastroju psycholodzy z polecają życzliwe myślenie o innych. Ich wnioski opublikował "Journal of Happiness Studies".

Dzięki kierowaniu pozytywnych myśli w kierunku innych osób możemy szybko poczuć się szczęśliwsi i bardziej związani społecznie z innymi - przekonują badacze z Iowa State University w Stanach Zjednoczonych.

Ich obserwacje prowadzone były w grupie studentów, których podzielono na grupy. Każda grupa miała przez 12 minut spacerować wokół budynku uczelni. Pierwszą poproszono, by mijając inne osoby myślała "życzę tej osobie, aby była szczęśliwa", przy czym studenci mieli próbować rzeczywiście wzbudzać w sobie uczucia życzliwości wobec innych.

Druga grupa miała przyglądać się napotykanym osobom i myśleć, w jaki sposób może być z nimi związana (np. czy chodzą na te same zajęcia, czy mogą mieć wspólne zainteresowania lub podobnie się czuć). Trzecia grupa miała porównywać siebie do innych, koncentrując się na tym, co w ich życiu może być lepsze niż w życiu mijanych osób. Czwarta, kontrolna grupa studentów, spacerując, obserwowała jedynie wygląd innych osób.

Przed i po spacerze uczestnicy przeszli testy mierzące poziom odczuwanych lęków, szczęścia, stresu, empatii i poczucia więzi społecznych.

Osoby, które spacerując myślały z życzliwością o innych, czuły się potem szczęśliwsze, bardziej empatyczne i bardziej związane społecznie, a także odczuwały mniejszy poziom lęku niż grupa kontrolna. Grupa, która szukała wspólnego mianownika z innymi czuła jedynie większy poziom empatii i więzi społecznych, a grupa porównująca się z innymi nie osiągnęła żadnych korzyści w porównaniu z grupą kontrolną.

Co więcej, myślenie z życzliwością o innych pomagało uczestnikom bez względu na ich typ osobowości, a więc w równym stopniu osobom z natury troskliwym, jak i narcystycznym.

"Choć wcześniejsze badania sugerowały, że porównywanie siebie do innych i koncentrowanie na aspektach, które sprawiają, że jesteśmy w lepszej sytuacji niż inni może poprawiać sposób myślenia o samym sobie, nasze wyniki wskazują, że ta strategia nie jest pomocna. Myślenie z życzliwością o innych jest natomiast prostym sposobem, który z łatwością możemy włączyć w nasze codzienne aktywności" - zauważa autor analizy dr Douglas Gentile.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera