Niskie temperatury sprzyjają różnorodności bakterii na skórze płazów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Klimat determinuje różnorodność mikrobów żyjących na skórze płazów i mających kluczowe znacznie dla ich zdrowia - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, których wnioski ukazały się w piśmie "Nature Ecology and Evolution".

Wniosek ten jest rezultatem najszerzej dotychczas zakrojonych badań nad mikrobiomem płazów. Wzięło w nich udział 31 instytucji badawczych i przeanalizowano ponad 2,3 tys. próbek pochodzących od 205 gatunków płazów z 12 krajów na pięciu kontynentach.

Okazuje się, że choć w klimacie umiarkowanym i tropikalnym żyje więcej gatunków płazów, populacje bakterii na ich skórze są bardziej zróżnicowane, jeśli temperatury są niższe i zmienne.

Dobrym przykładem jest występująca w wielu miejscach na świecie żaba rycząca. Naukowcy przeanalizowali mikrobiom 139 przedstawicielek tego gatunku z Brazylii, Japonii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. U żab doświadczających niższych minimalnych temperatur podczas najzimniejszego miesiąca w roku występowała większa różnorodność mikrobiomu niż u osobników mających do czynienia z umiarkowanymi temperaturami.

Skład mikrobiomu miał bardzo lokalny charakter. Zaledwie jeden rodzaj bakterii występował u 80 proc. żab.

"Żaba rycząca to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej, który rozprzestrzenił się na całym świecie. Dzięki temu mamy możliwość porównania mikrobiomu jednego gatunku w bardzo odmiennych warunkach. Myśleliśmy, że przedstawicielki tego gatunku będą miały więcej wspólnych bakterii, jednak kluczową rolę okazuje się odgrywać klimat" - mówi dr Valerie McKenzie, współautorka analizy.

Naukowcy podejrzewają, że wyższe temperatury sprzyjają temu, że kilka dominujących bakterii szybko eliminuje pozostałe, podczas gdy w niższych temperaturach część bakterii pozostaje w uśpieniu, dzięki czemu różnorodność jest utrzymywana przez cały rok.

Bakterie żyjące na skórze płazów w dużym stopniu wpływają na zdrowie i fizjologię swoich gospodarzy, jednak dotychczas wzorce występowania bakterii w różnych częściach świata nie były dobrze poznane. Część gatunków płazów jest w coraz większym stopniu zagrożona wyginięciem ze względu na utratę siedlisk i infekcji grzybiczych, dlatego bardzo istotne jest poznanie czynników zwiększających ich szanse na przetrwanie - podkreślają autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Opracowano środek do opalania, który chroni skórę i ją chłodzi

  • Fot. Adobe Stock

    Kawa i herbata mogą zmniejszać zagrożenie nowotworami głowy i szyi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera