Projekt uchwały o stypendiach dla studentów wydziałów lekarskich, którzy odbywać będą staże w szpitalach podległych samorządowi województwa świętokrzyskiego – przyjął w poniedziałek tamtejszy sejmik.
Radni sejmiku woj. świętokrzyskiego przyjęli w poniedziałek projekt uchwały wprowadzającej program stypendialny dla studentów czwartego, piątego i szóstego roku wydziałów lekarskich, którzy staże odbywaliby w szpitalach podległych samorządowi województwa.
"Dotyczy to studentów wszystkich polskich uczelni. Pieniądze otrzymywaliby studenci, którzy nie powtarzają roku i kształcą się w specjalnościach medycyny, które są deficytowe na terenie województwa świętokrzyskiego. Chodzi m.in. o chirurgię, pediatrię, neurologię, choroby wewnętrzne, i anestezjologię" – powiedział członek zarządu woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski, który liczy, że dzięki programowi uda się zachęcić przyszłych lekarzy, aby swoją przyszłość zawodową związali z regionem świętokrzyskim.
Wysokość miesięcznego stypendium ustalono na 2 tys. zł. Przyszły lekarz po zakończeniu stażu będzie musiał podjąć pracę w świętokrzyskim szpitalu na okres nie krótszy od czasu pobierania stypendium.
"W najbliższym roku akademickim planujemy sfinansowanie 25 stypendiów, a w kolejnym od 30 do 50, aby w 2025 r. znowu dojść do 30 stypendiów. To wszystko jest obliczone na uzupełnienie kadry lekarskiej tak, aby nasze szpitale działały sprawnie" – zaznaczył Bogusławski.
"Myślimy głównie o studentach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ale to również szansa dla kielczan, którzy studiują na innych uczelniach, aby tutaj wrócili. Mam nadzieję, że program będzie się cieszył dużym zainteresowaniem" – dodał przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś.
Jeden z radnych zaproponował, żeby z programu mogły skorzystać wszystkie świętokrzyskie szpitale, a nie tylko te podległe samorządowi województwa. Jednak program uchwalono w pierwotnym kształcie.
PAP - Nauka w Polsce, Janusz Majewski
maj/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.