Warmińsko-mazurskie/ Policzono nietoperze zimujące w Puszczy Rominckiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rekordową liczbę 340 hibernujących nietoperzy zinwentaryzowano w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Nietoperzy zimujących na tym terenie jest z roku na rok więcej, dzięki przystosowaniu na ich potrzeby kilkudziesięciu piwniczek - uważają przyrodnicy.

Jak poinformowała PAP w czwartek Anna Naruszewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w ostatnich dniach, naliczono 340 nietoperzy co najmniej sześciu gatunków. Zimują one w 34 piwniczkach specjalnie wyremontowanych na ich potrzeby.

Z danych parku wynika, że liczebność zimujących tam nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 r. zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, dwa lata później było ich 114, a w 2016 r. zimowało już 214 sztuk.

Zdaniem Naruszewicz, jest to związane z prowadzoną od kilkunastu lat przez pracowników parku czynną ochroną tych zwierząt. Wyremontowano np. 34 piwniczki ziemne, w większości pozostałe po opuszczonych od czasów II wojny śródleśnych gospodarstwach. Aby zapewnić nietoperzom właściwe warunki zimowego snu, w obiektach tych uzupełniono ubytki ścian, wstawiono nowe drzwi i zabudowano okna. Pod stropami zamontowano cegły dziurawki z otworami, w których mogą się schronić hibernujące osobniki.

Dzięki takim zabezpieczeniom w pomieszczeniach nie ma przeciągów, panuje odpowiednia wilgotność oraz niska, ale stabilna temperatura. Hibernujący nietoperz znacznie obniża temperaturę ciała, co spowalnia jego procesy życiowe. Korzysta wtedy jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Wśród nietoperzy zimujących w okolicach Puszczy Rominckiej najwięcej jest mroczków pozłocistych. Stwierdzono też obecność m.in. nocków rudych, mopków, gacków brunatnych i nocków Natterera.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha.

Na Warmii i Mazurach największe - znane badaczom - zimowiska nietoperzy znajdują się w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie oraz w kompleksach bunkrów z czasów II wojny światowej - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" k. Gierłoży oraz w Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

  • 06.10.2024. Blaszkowiec drobnozarodnikowy zaprezentowany podczas XXVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej, 6 bm. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. PAP/Artur Reszko

    Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera