Psy z nadwagą żyją krócej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Psy z nadwagą żyją nawet o 2,5 roku krócej niż czworonogi z prawidłową masą ciała. Nadprogramowe kilogramy są zazwyczaj efektem przekarmiania i niewystarczającej ilości ruchu – czytamy na łamach „Journal of Veterinary Internal Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu (W. Brytania) przeanalizowali dane weterynaryjne zebrane podczas 20 lat opieki nad ponad 50 tys. psów, należących do 12 najbardziej popularnych ras. Doszli do wniosku, że zwierzęta z nadwagą żyją istotnie krócej niż czworonogi z prawidłową masą ciała. Efekt zależy jednak od rasy i waha się od 5 miesięcy w przypadku owczarka niemieckiego do 2,5 roku w przypadku Yorkshire teriera.

Chociaż w badaniu nie brano pod uwagę przyczyn nadwagi, specjaliści przypuszczają, że najczęstszym powodem dodatkowych kilogramów jest nieodpowiednie żywienie i niewystarczająca ilość ruchu.

Według ostatniego sondażu Better Cities For Pets ponad połowa właścicieli psów i kotów daje podopiecznym jedzenie za każdym razem, gdy o to poproszą, a prawie jedna czwarta przekarmia zwierzęta po to, by czuły się szczęśliwe.

„Właściciele często nie zdają sobie sprawy, że ich pies ma nadwagę, a wielu nie uświadamia sobie, jaki wywiera to wpływ na zdrowie. Mogą nie wiedzieć, że jeśli ich ukochany zwierzak jest zbyt ciężki, staje się bardziej narażony na problemy ze stawami, oddychaniem, może cierpieć na różne rodzaje raka i wiedzie gorszej jakości życie. Te problemy znacząco wpływają na długość życia” – komentuje prof. Alex German, jeden z autorów badania.

„Dla wielu właścicieli dawanie jedzenia, zwłaszcza smakowitych kąsków i resztek ze stołu, jest sposobem na okazywanie zwierzętom uczuć. Bycie uważnym na to, jak karmimy naszego psa, może przyczynić się do utrzymania go w dobrej kondycji i zapewnić mu długi żywot u naszego boku” – dodaje badacz.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jvim.15367. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera