TVN Med.: Aby lekarze wiedzieli więcej

<p>Multimedialna platforma edukacyjna TVN Med oferuje lekarzom możliwość bezpłatnego interaktywnego doskonalenia zawodowego poprzez 24-godzinny telewizyjny kanał tematyczny oraz portal internetowy <a href="http://www.tvnmed.pl/">www.tvnmed.pl</a>. Platforma prowadzi liczne projekty integrujące środowisko medyczne. Od ponad dwóch lat TVN Med edukuje lekarzy w oparciu o akredytację Naczelnej oraz Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.<strong> TVN Med jest jednym z kandydatów w konkursie &quot;Popularyzator Nauki&quot; organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong></p>

LEKARZE DZIENNIKARZAMI

Jak informuje Julita Zalewska z zespołu redakcyjnego, misją TVN Med jest wszechstronna i najwyższej jakości edukacja lekarzy połączona z integracją środowiska lekarskiego. "Dzięki TVN Med lekarze w Polsce mają możliwość interaktywnego doskonalenia zawodowego – na najwyższym poziomie, bezpłatnie oraz przy użyciu najnowszych technologii" – podkreśla Zalewska. Dodaje, że w tworzeniu projektów TVN Med uczestniczy zespół dziennikarzy złożony wyłącznie z kreatywnych, aktywnych zawodowo lekarzy. Zdaniem przedstawicieli redakcji, jest to jedyny kanał tematyczny, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, który tworzą specjaliści w danej dziedzinie medycyny; zasady, o których mówią w programach stosują w swojej codziennej praktyce lekarskiej.

Na program TVN Med składa się ponad dwieście 45– minutowych programów edukacyjnych o tematyce medycznej. Każdy z programów powstaje w oparciu o pomysł oraz scenariusz napisany przez kreatywnych członków redakcji medycznej. Zrealizowane programy edukacyjne TVN Med to wykłady wybitnych autorytetów medycznych z danej dziedziny, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych wytycznych i doniesień naukowych. Wszystkie programy posiadają akredytację umożliwiającą lekarzom zdobywanie punktów edukacyjnych poprzez rozwiązywanie testów, które towarzyszą programom.

"Pytania dostępne są na stronach teletekstu i na portalu www.tvnmed.pl. Odpowiedzi można wysyłać poprzez SMS i Internet. System informatyczny kontroluje poprawność procesu edukacyjnego i przetwarza dane dotyczące zdobytych punktów. Dostęp do treści i programów edukacyjnych w serwisie jest bezpłatny dla zarejestrowanych w TVN Med lekarzy" – tłumaczy Zalewska.

NAUKOWCY JAKO GWARANCJA JAKOŚCI

Współpracę z TVN Med podjęli m.in. konsultanci krajowi: chorób wewnętrznych - prof. Zbigniew Gaciong, diabetologii - prof. Krzysztof Strojek, neurochirurgii - prof. Mirosław Ząbek, psychiatrii - prof. Marek Jarema, alergologii - prof. Jerzy Kruszewski, gastroenterologii - prof. Grażyna Rydzewska, hipertensjologii - prof. Krzysztof Narkiewicz, nefrologii - prof. Bolesław Rutkowski, seksuologii - prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Gwarancję jakości i kontaktu z najnowszymi osiągnięciami potwierdza Rada Programowa stacji, złożona z szefów najważniejszych instytucji medycznych, takich jak: Konferencja Rektorów Uczelni Medycznych, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego czy Naczelnej Rady Lekarskiej. Gwarancją zawartości merytorycznej programów jest tryb niezależnej i anonimowej recenzji przeprowadzonej każdorazowo przez jednego z członków ponad 100-osobowej Rady Naukowej TVN Med, zrzeszającej autorytety polskiej medycyny.

Programy są ilustrowane grafikami, animacjami, przypadkami klinicznymi, a także wynikami badań laboratoryjnych i obrazowych. Programy TVN Med to także wiedza z zakresu prawa czy ekonomii.

"Dostarczamy codzienną dawkę aktualności, doniesień z najnowszych i najciekawszych badań naukowych, powstających w oparciu o dane z Reuters Health czy też z wykorzystaniem zasobów biblioteki Cochrane. Reporterzy TVN Med są zawsze na najważniejszych kongresach, konferencjach czy sympozjach medycznych. Dzięki temu powstają reportaże medyczne przedstawiające aktualności z najważniejszych wydarzeń świata medycyny" – wylicza Zalewska.

Dodaje, że na szczególną uwagę zasługuje Weekendowe Sympozjum TVN Med - program zgrupowany w bloki tematyczne, co tydzień poświęcony innej dziedzinie medycyny oraz autorski przegląd prasy – Rezonans Medyczny.

MEDYCYNA ON-LINE

Użytkownicy stron www.tvnmed.pl, oprócz znanych już form telewizyjnych znajdą dodatkowo wybór artykułów, wiadomości w postaci tekstów i materiałów video, linki i pliki do ściągnięcia (np. bibliografia, dodatkowa literatura). Materiały na www.tvnmed.pl są codziennie aktualizowane. Użytkownicy portalu uczestniczą w forach dyskusyjnych, spontanicznie oceniają i zadają pytania autorom programów edukacyjnych.

Portal udostępnia videostreaming czyli możliwość bezpłatnego oglądania medycznych programów edukacyjnych w Internecie. Użytkownicy stron www.tvnmed.pl, oprócz znanych już form telewizyjnych znajdą tu artykuły, wiadomości w postaci tekstów i materiałów video, linki i pliki do ściągnięcia (bibliografie, dodatkowa literatura). Mają także możliwość udziału w forach dyskusyjnych, spontanicznej oceny programów czy zadania pytania autorom programów edukacyjnych. Pod koniec września 2007 roku TVN Med uruchomił także portal internetowy dla studentów medycyny.

"Rozwój internetowej części TVN Med ma na celu zwiększenie aktywności i wpływu użytkowników na jej zawartość merytoryczną" – deklaruje Zalewska. 

PRZEZ RYWALIZACJĘ DO WIEDZY

TVN Med jest pomysłodawcą i organizatorem dwóch ogólnopolskich konkursów: "Specjalizacja: Zarządzanie. Wygraj MBA dla kadry medycznej" oraz "Wirtualny pacjent - wygraj stypendium".

Celem pierwszego konkursu, współorganizowanego z Akademią Leona Koźmińskiego jest zwrócenie uwagi na potrzebę rozwijania kompetencji menedżerskich wśród lekarzy, którzy swoją karierę wiążą z zarządzaniem w służbie zdrowia. Drugi z konkursów jest skierowany zarówno do lekarzy jak i do studentów. Ma dostarczyć i zweryfikować wiedzę medyczną oraz uwrażliwić uczestników na aspekty społeczne, prawne i etyczne dotyczące relacji lekarz - pacjent.

Platforma edukacyjna została uznana przez Organizację Health on The Net za wiarygodne i najwyższej rangi źródło informacji medycznej. W 2007 TVN Med otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia – m.in. nagrodę „Internetowy Hipokrates 2007”, specjalne wyróżnienie w kategorii kultura/edukacja w prestiżowym konkursie na najlepszy kanał tematyczny, dołączył do grona laureatów poprzednich edycji konkursu tj. BBC World, Planet, SKY News, został laureatem w konkursie Sukces Roku 2007 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny, zdobył nagrodę brązowego Archibalda w konkursie Dowody naukowe? Tak, korzystam” przyznaną za pracę opisującą wykorzystanie dowodów naukowych w programach edukacyjnych. W 2008 roku zdobył I nagrodę w kategorii Promocja Zdrowia konkursu Liderzy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. UCZ

PAP - Nauka w Polsce

tot



Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera