Samoczyszczący dren dla chorych na jaskrę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowe urządzenie odprowadzające nadmiar płynu z chorego na jaskrę oka można udrożnić za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego – informuje pismo „Microsystems and Nanoengineering”.

Jaskra to przewlekła choroba oczu, która w krajach rozwiniętych jest drugą najczęstszą (po zaćmie) przyczyną utraty wzroku.

W normalnych warunkach wytwarzana w oku i niezbędna do jego funkcjonowania ciecz wodnista opuszcza gałkę oczną i przenika do krwioobiegu w miejscu nazywanym kątem przesączania. Jeśli odpływ jest blokowany, wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe i dochodzi do ucisku na nerw wzrokowy. Ucisk ten zwykle wzrasta powoli, nie dając objawów i doprowadza do niszczenia włókien nerwowych oraz zaniku nerwu wzrokowego. W około 10 proc. przypadków może mieć gwałtowny przebieg i objawiać się bólem głowy, nudnościami, wymiotami i pogorszeniem widzenia.

Jaskrę można leczyć za pomocą leków lub implantów chirurgicznych, które w różnym stopniu poprawiają wzrok i łagodzą wzrost ciśnienia wewnątrz oka. Według danych U.S. Centers for Disease Control and Prevention na jaskrę cierpi około 3 milionów Amerykanów.

Wszczepiane urządzenia do drenażu jaskry zyskały na popularności w ciągu ostatnich lat, ale tylko połowa z nich nadal działa po pięciu latach, ponieważ podczas i po implantacji na urządzeniu gromadzą się mikroorganizmy. Ten problem znany jest jako zanieczyszczenie biologiczne (biofouling).

Naukowcy z Purdue University (USA) opracowali urządzenie odprowadzające ciecz z oka z wbudowanymi elementami ruchomymi (mikroaktuatorami), które wprawiane są w wibracje przez pole magnetyczne. W ten sposób miniaturowy dren jest w stanie sam się oczyszczać. Rozwiązanie jest bardziej niezawodne, bezpieczne i skuteczne niż dotychczas stosowane implanty. Jego dodatkową zaletą jest możliwość regulowania przepływu w zależności od stanu pacjenta i stadium choroby.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielki atlas komórek pozwoli lepiej zrozumieć i leczyć ludzkie ciało

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badanie: najdłużej żyją Azjaci, najkrócej czarnoskórzy i Indianie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera