Uniwersytet Dzieci inauguruje w sobotę w Warszawie nowy rok akademicki. W tym roku w zajęciach będzie uczestniczyć ponad 10 tysięcy młodych studentów z Krakowa, Olsztyna, Warszawy i Wrocławia, i po raz pierwszy z Poznania.
Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Dzieci odbędzie się 22 września o godz. 10:45, w auli starego BUW - poinformowali przedstawiciele UD.
W kolejnym roku w zajęciach weźmie udział ponad 10 tysięcy studentów w wieku 6-16 lat. Będą to dzieci z Krakowa, Olsztyna, Warszawy i Wrocławia, a także - po raz pierwszy - Poznania.
Tajemnice świata wraz z dziećmi odkrywać będzie w tym roku ponad 500 naukowców. W czasie zajęć odpowiadają oni na prawdziwe pytania studentów.
We wszystkich ośrodkach akademickich UD współpracuje z wiodącymi uczelniami (w sumie jest ich już kilkadziesiąt). W Warszawie partnerami UD są: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Akademia Pedagogiki Specjalnej i inne. W ramach współpracy dzieci mogą korzystać z nowoczesnych laboratoriów sal wykładowych, specjalistycznego sprzętu.
Zajęcia odbywają się również w centrach wiedzy, muzeach, siedzibach firm technologicznych. Kilkuletni studenci uczą się przez zabawę i wspólne odkrywanie, eksperymentują i doświadczają pod przyjaznym okiem naukowców. Programują i poznają nowinki technologiczne, ale też rzeźbią, tworzą muzykę, filmy, poznają nowe media. Starsi – nastolatkowie – pod okiem mistrzów - biorą udział w cyklach warsztatów poświęconych jednemu tematowi w semestrze, pogłębiają swoją wiedzę w konkretnych, wybranych przez siebie dziedzinach, na kształt specjalizacji akademickich. Wszyscy kształcą umiejętności, niezbędne dla przyszłego życia zawodowego.
Podczas sobotniej inauguracji wykładowca Uniwersytetu Dzieci, dr Takao Ishikawa z wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, odpowie na pytania młodych studentów dotyczące genetyki. Dzieci chcą wiedzieć np., dlaczego kałuże tak bardzo fascynują - i czy można podejść do tego naukowo.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.