Historia i kultura

Kołobrzeg/ Archeolodzy zbadają trzy odkryte stanowiska wrakowe w Bałtyku na Podczelu

PAP/Marcin Bielecki; Kołobrzeg, 05.09.2018
PAP/Marcin Bielecki; Kołobrzeg, 05.09.2018

Trzy nowe stanowiska wrakowe zostały odkryte w Bałtyku na Podczelu w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przed nami trzeci i ostatni etap prac – powiedział dyrektor muzeum Aleksander Ostasz.

Prace poszukiwawcze na Bałtyku, na wysokości Kołobrzegu, prowadzi miejscowe Muzeum Oręża Polskiego w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP (Archeologiczne Zdjęcia Polski – PAP)”. To już trzecia edycja projektu dotowana przez MKiDN.

Jak poinformował w środę PAP dyrektor muzeum, rzeczoznawca MKiDN Aleksander Ostasz, w 2018 r. prace poszukiwawcze prowadzone są na wysokości Podczela, na wschód od przebadanego w ubiegłym roku rejonu. Badania realizowane są z pokładów jednostki hydrograficzno-pomiarowej ECHO 2 i jednostki pomiarowo-nurkowej SARACENN II.

„Znaleźliśmy trzy stanowiska wrakowe. Jesteśmy w trakcie projektu, więc nie wiemy, co to jest. (…) Przed nami trzeci etap prac – nurkowanie archeologów i wykonanie dokumentacji. My chcemy skanować to dno, mamy zrobić dokumentację, by móc chronić to znalezisko ” – powiedział PAP Ostasz.

Dodał, że „wody Kołobrzegu są białą plamą; nikt tu nie prowadził żadnych badań, więc tu może być wszystko”.

Jak powiedział Ostasz, niewykluczone, że odkryte stanowiska wrakowe pochodzą sprzed 300 lat. „Tereny na wysokości Podczela były miejscem desantu wojsk rosyjskich podczas wojny siedmioletniej. (…) W 1757 r. do wojny przeciwko Prusom przystąpiła Rosja. Podczas wojny trzykrotnie trwały walki o twierdzę Kołobrzeg. 26 sierpnia 1760 r. podczas drugiego ataku Rosjanie przeprowadzili właśnie w okolicach Podczela gigantyczną operację desantową” – zaznaczył dyrektor kołobrzeskiego muzeum.

Dodał, że po zakończeniu II wojny światowej „rejon Podczela i Bagicza został zajęty przez Rosjan i ogłoszony strefą zamkniętą”. „Wszystkie wraki z czasów walk o Kołobrzeg pozostały na plaży lub w wodach Bałtyku” – powiedział Ostasz.

Przypomniał, że w ramach ubiegłorocznych badań na plaży w Podczelu wydobyty został wrak niemieckiej pomocniczej jednostki Kriegsmarine. Rok wcześniej w morzu na obszarze naprzeciwko Kołobrzegu odkryto wrak niemieckiego promu desantowego.

Na tegoroczne badania prowadzone przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu MKiDN przekazało 140 tys. zł.

PAP - Nauka w Polsce, Inga Domurat

ing/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jak i dlaczego kobiety znikają z historii nauki, kultury, edukacji i polityki? Konferencja naukowa - już w końcu listopada

  • Widok na zespół klasztorny na Bielanach z powietrza. Czerwonym okręgiem zaznaczono obszar badań, jedynie niezabudowane miejsce. Fot. F. Welc.

    Pozostałości poszukiwanego eremitorium odnaleziono w klasztorze na warszawskich Bielanach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera