DRK rozpoczyna eksperymentalną terapię przeciw eboli

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Demokratyczna Republika Konga rozpoczęła stosowanie eksperymentalnej terapii mAb114 przeciw chorobie wywołanej wirusem ebola - poinformowało we wtorek kongijskie ministerstwo zdrowia. Objęci nią zostali pacjenci na wschodzie kraju.

Kuracja została opracowana w Stanach Zjednoczonych; w tym celu wykorzystano przeciwciała uzyskane od osoby, która przeżyła epidemię z 1995 roku w mieście Kikwit, na zachodzie kraju. Podczas testów na małpach terapia dała 100-procentową skuteczność.

Resort zdrowia ujawnił ponadto, że do kraju trafiły również inne eksperymentalne środki; z ich użyciem należy poczekać na zatwierdzenie komisji etycznej.

Na początku sierpnia w Kongu poinformowano o nawrocie epidemii choroby wywoływanej przez wirusa eboli. Zaledwie tydzień wcześniej ogłoszono koniec walki z poprzednią epidemią. Choroba rozprzestrzenia się obecnie w prowincjach Północne Kiwu oraz Ituri.

Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już 10. z kolei od 1976 roku.

Rząd zadecydował, że pomoc medyczna w rejonach objętych epidemią będzie darmowa; dotychczas darmowe było leczenie eboli. Celem takiego kroku jest zahamowanie dalszego rozprzestrzeniania się epidemii. W czasie najnowszego wybuchu na gorączkę krwotoczną wywołaną wirusem ebola zmarło 39 osób. Odnotowano 52 przypadki zachorowania.

Wirus szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt, nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

W wyniku epidemii eboli w latach 2013-2016 w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło 11,3 tys. osób. (PAP)

ulb/ mal/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera