Osoby, które w okresie dzieciństwa były nękane przez swojego brata lub siostrę, lub też same nękały swoje rodzeństwo, są bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychotycznych, w tym schizofrenii, we wczesnym życiu dorosłym - informują naukowcy na łamach pisma "Psychological Medicine".
W badaniach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warwick (W. Brytania) wzięło udział 3600 nastolatków. U 55 z nich przed 18. rokiem życia zdiagnozowano zaburzenia psychotyczne. Kwestionariusze dotyczące prześladowania przez rodzeństwo wypełniały zarówno dzieci, jak i ich rodzice. 664 osoby w wieku 12 lat były ofiarami nękania, 486 osób wcielało się w role nękających, a 771 osób było zarówno ofiara, jak i nękającym.
Okazało się, że uczestnicy, którzy w dzieciństwie byli prześladowcami lub ich ofiarami, byli blisko 3-krotnie bardziej narażeni z rozwój zaburzeń niż reszta grupy. Osoby, które w okresie dzieciństwa były prześladowane zarówno przez rodzeństwo, jak i w szkole, były z kolei aż 4-krotnie bardziej narażone na rozwój zaburzeń.
"Nękanie przez rodzeństwo do niedawna było ignorowane jako przyczyna traumatycznych doświadczeń, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego. Dzieci spędzają ze swoim rodzeństwem mnóstwo czasu w zaciszu domowym. Jeśli w tym czasie są nękane lub wykluczane, może wystąpić u nich poczucie porażki w konfrontacji społecznej i obwinianie samego siebie, a także, w konsekwencji, poważniejsze zaburzenia zdrowia psychicznego" - komentuje autor badań prof. Dieter Wolke.
PAP - Nauka w Polsce
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.