Asymetria ludzkiego mózgu wyjątkowym zjawiskiem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Odkryto kolejne różnice między mózgiem człowieka a szympansa. Jedną z wyjątkowych cech naszego mózgu jest jego asymetria w zakresie wielkości półkul – piszą naukowcy na łamach periodyku „NeuroImage”.

Specyficzna asymetria w budowie ludzkiego mózgu może być jednym z głównych czynników decydujących o jego wyjątkowości. To ona prawdopodobnie odpowiada za rozwinięcie się tak unikatowych zdolności, jak mówienie.

Najnowsze badania oparto na porównywaniu skanów mózgów ludzi i szympansów, śledząc możliwy wzorzec ewolucji mózgu człowieka. Skupiono się na asymetrii półkul, polegającej na ich delikatnym skręceniu. W badania zaangażowani byli uczeni z ośrodków w Wielkiej Brytanii i w Chinach.

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego wykazało, że u szympansów taka asymetria nie zachodzi. W przypadku ludzi i szympansów badania przeprowadzono za pomocą identycznych procedur i technologii.

U ludzi lewa półkula jest odrobinę dłuższa od prawej i nieco skręcona, u szympansów takiej różnicy nie widać – piszą naukowcy. Lewa półkula u ludzi odpowiedzialna jest za przetwarzaniem mowy. Najnowsze wyniki badań być może będą pomocne w lepszym zrozumieniu, w jaki sposób u ludzi wyewoluowała zdolność mówienia.

Więcej na stronie: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053811917308303?via%3Dihub (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera