Skrzydła motyla wzorem czystości

Mikro i nanostruktura powierzchni skrzydeł motyla Morpho aega wpływa na zachowanie absolutnej czystości i suchości skrzydeł, co inspiruje nanotechnologów pracujących nad nowymi materiałami o właściwościach samoczyszczących - donosi "Soft Matter".

Być może już niebawem, znany z reklam proszków do prania obrazek zabłoconego dziecka wracającego z kolegami z boiska nie będzie nocnym koszmarem rodziców XXI wieku. A to dzięki zbadaniu mikro i nano struktury powierzchni skrzydeł południowoamerykańskiego, zamieszkującego strefę tropikalną, motyla - Morpho aega.

Naukowcy chińscy, których badania koordynowane były przez doktora Xuefeng Gao z Chinese Academy of Sciences, korzystając z najnowszej techniki mikroskopowej - skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) oraz mikroskopu sił atomowych (AFM) poznali dokładną budowę niebiesko zabarwionego motyla.

Morpho aega podczas lotu w deszczu zachowuje idealną czystość oraz suchość powierzchni skrzydeł. Każda kropla deszczu, która opadnie na skrzydła jest z nich strącana, gdy końcówki skrzydeł są skierowane w dół, a w raz z kropelkami "zabierany" jest również kurz i inne zabrudzenia znajdujące się na powierzchni skrzydeł.

Skrzydła motyla mają jeszcze jedną nietypową właściwość - ich budowa uniemożliwia ruch kropli wody w kierunku ciała owada, podczas ruchu skrzydeł ku górze. Ta cecha powoduje, iż owad jest zawsze idealnie suchy.

Za kierunkową adhezję - różne przywieranie kropli do powierzchni skrzydeł w czasie ich wznoszenia i opadania, odpowiedzialne są nanoblaszki, z których zbudowane są tysiące mikroblaszek pokrywających skrzydła. Dachówkowato ułożone blaszki, nie stawiają oporu podczas ruchu kropli, gdy skrzydła skierowane są w dół, jednakże "najeżają" się, podczas ruchu kropli w kierunku "ciała" owada - końcówki skrzydeł skierowane są w tym momencie w górę.

Według naukowców, pomysł podpatrzony u Morpho aega może zostać wykorzystany przy projektowaniu nowoczesnych urządzeń mikroprzepływowych, gdzie odpowiednia nanostruktura uniemożliwiałaby cofanie się próbki w mikrokanalikach. Innym zastosowaniem praktycznym mogłyby być samoczyszczące się wodoodporne tkaniny, które zrewolucjonizowałyby przemysł odzieżowy, podobnie jak wprowadzenie do handlu odzieży "oddychającej".KLG

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera