Odkryto genetyczny czynnik ryzyka wrzodziejącego zapalenia jelita

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest uwarunkowane
genetycznie. Naukowcy z Niemiec odkryli wariant sekwencji
odpowiedzialny za zwiększenie ryzyka tej choroby. Wyniki
opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest dość często występującą chorobą zapalną jelit. Schorzenie to jest przewlekłym procesem zapalnym błony śluzowej odbytu lub jelita grubego, o nieustalonej jeszcze etiologii. Ponieważ osoby mające rodzinie chorych są bardziej podatni na zachorowanie, wiadomo że podłoże genetyczne ma znaczenie w patogenezie tego rodzaju zapalenia. Dotychczas jednak poszczególne geny ryzyka nie zostały poznane.

Stefan Schreiber wraz z zespołem z Christian-Albrechts-University przeprowadził pierwsze badanie całego genomu pod kątem związku z podatnością na wrzodziejące zapalenie jelita. Naukowcy odkryli kilka wariantów genów, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Co ciekawe, badacze wykazali, że jednym z genów ryzyka jest sekwencja leżąca tuż obok genu kodującego interleukinę 10 - substancję wydzielaną przez wiele rodzajów komórek układu odpornościowego. Wstępnie wykazano również , że podawanie interleukiny 10 pacjentom z zapaleniem jelita grubego zmniejsza ich dolegliwości.

Autorzy pracy podsumowując swoje odkrycie sugerują przeprowadzenie badań klinicznych interleukiny 10 w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera