Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest uwarunkowane
genetycznie. Naukowcy z Niemiec odkryli wariant sekwencji
odpowiedzialny za zwiększenie ryzyka tej choroby. Wyniki
opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".
Stefan Schreiber wraz z zespołem z Christian-Albrechts-University przeprowadził pierwsze badanie całego genomu pod kątem związku z podatnością na wrzodziejące zapalenie jelita. Naukowcy odkryli kilka wariantów genów, które zwiększają ryzyko zachorowania.
Co ciekawe, badacze wykazali, że jednym z genów ryzyka jest sekwencja leżąca tuż obok genu kodującego interleukinę 10 - substancję wydzielaną przez wiele rodzajów komórek układu odpornościowego. Wstępnie wykazano również , że podawanie interleukiny 10 pacjentom z zapaleniem jelita grubego zmniejsza ich dolegliwości.
Autorzy pracy podsumowując swoje odkrycie sugerują przeprowadzenie badań klinicznych interleukiny 10 w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.