Szczur po zapachu odróżnia koty

Szczury potrafią wyłącznie po zapachu rozpoznać konkretnego kota.
Dzięki temu mogą stwierdzić, że na ich terytorium pojawił się nowy
drapieżnik - dowodzą naukowcy z Australii na łamach pisma
"Neuroscience and Biobehavioral Reviews".

Po raz pierwszy zaobserwowano u zwierząt taką umiejętność rozpoznawania drapieżnika - wyjaśnia prowadzący badania, Iain McGregor z University of Sydney.

Naukowcy odkryli, że jeśli szczur czuje nowego kota, prędko czmycha do nory i robi się bardzo czujny. Kiedy jednak z zapachem tego samego kota będzie miał kontakt kilka razy, przestanie na niego reagować tak nerwowo.

Podobne rezultaty przyniosły badania mózgu szczurów. Ta część mózgu, która reagowała na kocie feromony, była mniej aktywna, kiedy w pobliżu był kot, którego szczur znał. W momencie zaś kiedy pojawiał się nowy drapieżnik, aktywność tej części mózgu rosła.

Jak wyjaśnia McGregor, umiejętność ta jest bardzo przydatna szczurom żyjącym w naturze. Kiedy nowy kot pojawia się w sąsiedztwie, lepiej ostrożnie przyjrzeć się mu i poznać jego zwyczaje. "Jeśli szczur potraktowałby zwinnego kota tak, jak leniwego, starego, geriatrycznego Mruczka, który nie rusza się spod drzwi, bardzo szybko skończyłby w roli obiadu" - dodaje. KRX

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera