Jasny bolid znów przemknął nad Polską

bolid_ok.130.jpg
bolid_ok.130.jpg

<p>Dwa dni temu <strong>nad centralną Polską pojawił się bardzo jasny bolid</strong>, udowadniając tym samym, że lipiec to bardzo ciekawy okres dla obserwatorów meteorów - informuje dr Arkadiusz Olech z <a href="http://www.camk.edu.pl/">Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie</a>. Tym razem bolid miał jasność większą od Księżyca w kwadrze. To jasne zjawisko meteorowe w nocy z 4 na 5 lipca o godzinie 1:51:52 zarejestrowały stacje bolidowe <a href="http://pfn.pkim.org/">Polskiej Sieci Bolidowej.</a>&nbsp; </p>

"Ponieważ bolid leciał nad środkową Polską przemieszczając się z północnego-zachodu na południowy-wschód, najładniejszy widok mieli mieszkańcy takich miast, jak Warszawa lub Łódź.

Właśnie w Warszawie udało się zarejestrować najładniejsze zdjęcie tego zjawiska. Na niebie stolicy meteor przemieszczał się od konstelacji Herkulesa do Wężownika" - mówi Arkadiusz Olech.

Dodaje, że meteor został jeszcze zarejestrowany przez stacje wideo w Krakowie, Nysie i Urzędowie oraz stację fotograficzną w Szastarce. Zjawisko było widziane także przez wielu innych obserwatorów indywidualnych, którzy, korzystając z ładnej pogody, prowadzili amatorskie obserwacje astronomiczne.

"Gdy dane ze wszystkich stacji zostaną zebrane, obliczona zostanie trajektoria oraz orbita zjawiska i wtedy okaże się, czy bolid miał szansę dać spadek meteorytu" - podsumowuje astronom.

PAP - Nauka w Polsce

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera