Będzie Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt na Pomorzu

W Nadleśnictwie Sławno (Zachodniopomorskie), na bazie istniejącego tam schroniska i lecznicy dla zwierząt łownych, powstaje pierwszy na Pomorzu Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

"Opiekę znajdą tu m.in. dzikie zwierzęta po wypadkach drogowych, zranione w sidłach kłusowników i młode, których rodzice zginęli" - mówi nadleśniczy Tadeusz Lewandowski. W ośrodku prowadzona będzie także działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

Na powierzchni 5 ha będą leczone i rehabilitowane zwierzęta łowne, ptaki, a także niektóre gatunki chronione. Ptaki drapieżne znajdą opiekę w specjalistycznym ośrodku w pobliskim Technikum Leśnym w Warcinie. "W ośrodku znajdą się pomieszczenia przeznaczone do odchowu młodych zwierząt. W trakcie rozbudowy lub budowy są wybiegi dla różnych gatunków zwierząt, które zostaną póżniej wypuszczone na wolność" - informuje nadleśniczy. W nadleśnictwie od dwóch lat działa już mała lecznica i schronisko.

"Zwierzęta, które mają np. kłopoty z kończynami, zamieszkają w leśnej zagrodzie o powierzchni prawie 300 ha, w której prowadzimy hodowlę dzika i muflona" - mówi.

Nadleśniczy przypomina, że w przypadku zauważenia rannego zwierzęcia leśnego należy szybko powiadomić o tym weterynarza lub leśnika. "Pamiętajmy, aby nie zabierać z lasu młodych zwierząt pozostawianych w bezpiecznych miejscach przez matki, które udają się na żer" - zaznacza. BSZ

PAP - Nauka w Polsce

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Beczak zielonogrzbiety (Camaroptera brachyura). Fot. Adobe Stock

    Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera