Historia i kultura

Zagadki kultury jastorfskiej

<p>Ozdoby elegantek sprzed 2,5 tys. lat, wśrod nich pas typu holsztyńskiego i szpilę z łabędzią szyjką, odnaleźli archeolodzy w miejscowości Troszyn koło Kamienia Pomorskiego. Cenne przedmioty spoczywały w kilkudziesięciu grobach ze spalonymi szczątkami zmarłych. Według archeologów, datowane na V-IV w. p.n.e. znalezisko należy do słabo jeszcze znanej naukowcom kultury jastorfskiej.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; </p>

Kolebką wczesnogermańskiej kultury jastorfskiej,  która narodziła się w VII w. p.n.e., było dorzecze dolnej Łaby i Jutlandia. Następnie rozwijała się ona w środkowych Niemczech, a także - przynajmniej przez trzy stulecia - na ziemiach polskich. W następnych wiekach kultura jastorfska dotarła aż nad wybrzeże Morza Czarnego. 

Badacze wyodrębnili kulturę jastorfską (nazwa od miejscowości Jastorf w Dolnej Saksonii) na podstawie specyficznych cech obrządku pogrzebowego, wyposażenia grobów i stylistyki ceramiki naczyniowej - wyjaśnia dr Henryk Machajewski z Zakładu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

"Paląc ciała zmarłych - jak wiele innych ówczesnych ludów - przedstawiciele kultury jastorfskiej oddzielali zazwyczaj spaleniznę od kości, które chowano w popielnicach. Do grobów nie wkładano elementów uzbrojenia i narzędzi do zajęć rękodzielniczych. Zwyczaje te odróżniały tę kulturę od kultury innych ludów germańskich stosujących ciałopalenie" - tłumaczy dr Machajewski.

Prace wykopaliskowe w Troszynie jeszcze się nie zakończyły, wkrótce można więc oczekiwać kolejnych znalezisk. Jak mówi dr Machajewski, w ostatnich latach w Wielkopolsce, na Kujawach i Mazowszu archeolodzy notują coraz więcej odkryć po osadnictwie wiązanym z kulturą jastorfską. Podobne jak w Troszynie cmentarzyska przypisywane kulturze jastorfskiej odkryto na Pomorzu Zachodnim, m.in. w Lubieszewie i Marianowie.
 
Archeolodzy wciąż nie wiedzą, co pchnęło mieszkańców dzisiejszych Niemiec i Pomorza w daleką wędrówkę aż nad brzegi Morza Czarnego. Tam właśnie na początku I w. n.e. nadszedł kres kultury jastorfskiej, która uległa stopniowej romanizacji.
 
Kultura jastorfska inspirowała kształtowanie się innych jeszcze kultur epoki żelaza znajdujących się na ziemiach polskich, takich jak kultura przeworska (III i II w. p.n.e.– V w. n.e.) czy kultura oksywska (II w. p.n.e.–  I w. n.e.). Wpływ ten można zauważyć w kompozycji stroju ówczesnych ludzi, stylistyce ceramiki czy niektórych zwyczajach obrządku pogrzebowego.
   
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera