Nowoczesne urządzenia analityczne pozwalają na rozróżnienie osoby
zdrowej od cierpiącej na nowotwór skóry za pomocą analizy lotnych
związków wydzielanych przez komórki zewnętrznych powłok ciała.
Jest to milowy krok w kierunku nanosensorów wykrywających szybko i
bezboleśnie nowotwory skóry już w gabinecie lekarza pierwszego
kontaktu - donosi "British Journal of Dermatology".
Poprzez analizę 22 osób, a dokładniej chemizmu substancji lotnych, jakie wydziela ludzka skóra (osób zdrowych oraz chorych na nowotwór skóry) naukowcy wytypowali ze 100 wykrytych substancji 2, które różnicują osoby zdrowe od chorych na raka skóry.
Do wykrycia dimetylosulfonu oraz 6-metylo-5-hepteno-2-onu konieczne jest zastosowanie poważnej aparatury analitycznej w postaci tandemowo połączonych dwóch urządzeń - chromatografu gazowego oraz spektrometru masowego (GC-MS). Jedynie za pomocą takiego przyrządu możliwe jest obecnie, w warunkach laboratoryjnych, wykrycie nieznacznie podniesionego stężenia dimetylosulfonu oraz obniżonego 6-metylo-5-hepteno-2-onu w stosunku do normy (zapach skóry osoby zdrowej), które to zmiany sugerują chorobę nowotworową skóry osoby badanej.
Jak zauważają naukowcy, następnym etapem badań będzie równoległe poszukiwanie lotnych markerów innych nowotworów skóry oraz jednoczesne prowadzenie badań na płaszczyźnie nanotechnologicznej, by wytworzyć miniaturowe urządzenie pozwalające w każdym miejscu, również poza laboratorium chemicznym np. w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, na analizę lotnych związków chemicznych wydzielanych przez skórę badanych osób. Tego typu nowoczesne testy mają być gotowe już za kilka lat. KLG
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.