<strong>Prawdziwą ojczyzną Odyseusza był prawdopodobnie skalny półwysep wyspy współcześnie nazywanej Kefalinią. Do takich wniosków doszli ostatnio brytyjscy badacze porównujący tekst "Odysei" z topografią wysp Morza Jońskiego.</strong>
Legendarna Itaka - ojczysta wyspa Odyseusza - to prawdopodobnie nie wyspa zwana współcześnie Itaki, ale sąsiednia Kefalinia. Zdaniem brytyjskich badaczy, siedziba bohatera "Odysei" znajdowała się na jednym z jej skalnych półwyspów - Paliki.
Brytyjski archeolog-amator Robert Bittlestone, wspierany w swoich badaniach przez profesora Jamesa Diggle z Uniwersytetu Cambridge oraz Johna Underhilla, eksperta w dziedzinie geografii z Uniwersytetu w Edynburgu, prowadzi poszukiwania ojczyzny homeryckiego bohatera już od 1998 r.
Przeprowadził on ostatnio analizę zdjęć satelitarnych większości zatok i półwyspów leżących na wybrzeżach wysp Morza Jońskiego, porównując ich wygląd ze szczegółowym opisem rodzinnych stron Odyseusza zawartym na kartach epopei Homera. Do ostatecznych wniosków skłoniło Roberta Bittlestone\\'a zestawienie informacji literackich z danymi archeologicznymi i geologicznymi z Kefalinii. JACK
* * *
Pełen tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu
Naukowego PAP.
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.