<strong>W listopadzie do Polski sprowadzone zostaną prochy ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, prekursora sukcesu polskich kryptologów, którzy złamali szyfr Enigmy, i twórcy rewolucji w kryptologii</strong>. Prochy ppłk. Ciężkiego zostaną złożone w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich szamotulskiego cmentarza 23 listopada, w przeddzień 110. rocznicy jego urodzin.
W dniu złożenia prochów w Szamotułach zostanie też odsłonięty pomnik ppłk. Ciężkiego.
Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że do Prezydenta RP trafiła prośba o uhonorowanie ppłk. Ciężkiego wysokim odznaczeniem państwowym - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Woźniak był inicjatorem sprowadzenia prochów pułkownika do Polski.
Jak przypomniał Marek Grajek, autor książki o ppłk. Ciężkim, dokonał on rewolucji w światowej kryptologii. W czasie, gdy wszystkie służby kryptologiczne świata zatrudniały lingwistów, to on wpadł na pomysł zaproszenia matematyków do pracy nad szyframi.
"Polski wywiad był pierwszą instytucją na świecie, która zdecydowała się sięgnąć po pomoc matematyków i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Ciężki wytyczył przyszłość kryptologii na następnych kilkadziesiąt lat. Był on +ojcem założycielem+ sukcesu trójki polskich matematyków, którzy złamali Enigmę" - powiedział Grajek.
W grudniu 1932 roku polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski poznali szyfr Enigmy - niemieckiej maszyny kodującej. Dokonali tego po raz pierwszy metodami matematycznymi.
Do 1939 r. zbudowano w Wytwórni Radiotechnicznej AVA w Warszawie kolejne repliki Enigmy, stale ulepszane, w miarę jak Niemcy doskonalili swoje oryginały.
W lipcu 1939 roku, w obliczu zbliżającej się wojny, Polska przekazała po jednym egzemplarzu Enigmy sojusznikom - Francji i Wielkiej Brytanii. Rozszyfrowanie kodu Enigmy przez wielu uważane jest za największy wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej.
Osiągnięcia polskich kryptologów umożliwiły wywiadowi brytyjskiemu rozszyfrowywanie przechwytywanych depesz niemieckich - rozkazów, planów operacyjnych.
Miało to ogromne znaczenie podczas bitwy o Anglię, walk w Afryce, kampanii włoskiej, lądowania aliantów w Normandii.
Maksymilian Ciężki urodził się 24 listopada 1898 roku w Szamotułach. Był współtwórcą lokalnego skautingu. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Po wojnie żył w odosobnieniu na emigracji. Zmarł 9 listopada 1951 roku w angielskim Par.
W grudniu ub.r. w Poznaniu odsłonięto pomnik upamiętniający zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Wtedy też powstała inicjatywa sprowadzenia do Polski prochów ppłk. Ciężkiego. RPO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.