
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłasza nabór wniosków do programu „Promocja języka polskiego”. Na sfinansowanie projektów, które wzmocnią kształcenie języka polskiego jako obcego i wpłyną na pozytywny wizerunek Polski na świecie, przeznaczono 2,4 mln zł. Wnioski można składać do 31 lipca.
Jak napisano w komunikacie nadesłanym PAP w poniedziałek, w ramach programu będą finansowane projekty realizowane w Polsce i za granicą, które przyczynią się do upowszechniania języka polskiego jako obcego, wzmocnienia jakości jego kształcenia i dotarcia do szerokiego grona odbiorców.
„Szczególnie cenione będą kreatywne działania, które są dobrze dopasowane do potrzeb grup docelowych. Preferowane będą przedsięwzięcia nowatorskie, które nie były dotychczas realizowane przez wnioskodawcę w proponowanym zakresie lub skali, a także inicjatywy realizowane za granicą” – czytamy w komunikacie.
O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe działające na rzecz promocji języka polskiego na poziomie akademickim. Jak podano, projekt może być realizowany samodzielnie przez jedną instytucję, jednak będą preferowane przedsięwzięcia realizowane w partnerstwie międzynarodowym, na przykład z zagranicznymi uczelniami i instytucjami naukowymi.
We wcześniejszych sześciu edycjach programu zrealizowano 91 projektów z udziałem 136 partnerów z 32 krajów (m.in. Austrii, Belgii, Brazylii, Chin, Kazachstanu, Korei Południowej, Tanzanii i USA).
Spośród polskich uczestników najwięcej projektów zrealizowały: Uniwersytet Śląski w Katowicach (13), Uniwersytet Warszawski (12), Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (10) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (po 9).
Wnioski można składać wyłącznie w systemie teleinformatycznym NAWA do 31 lipca. Więcej informacji na stronie internetowej NAWA.
Utworzona w 2017 r. NAWA działa na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki przez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej oraz wymiany akademickiej. Dąży do umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji polskiej kultury i języka. Zadaniem agencji jest również upowszechnianie informacji o polskim systemie nauki i szkolnictwa wyższego. Nadzór nad NAWA sprawuje minister nauki.(PAP)
abu/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.