Ciotki biseksualistów mają dużo dzieci

Te same geny mogą być odpowiedzialne za pociąg seksualny do
mężczyzn zarówno u pań, jak i u panów. Być może dlatego krewne bi
i homoseksualistów mają liczne potomstwo.

Badania nad związkiem genów z orientacją seksualną prowadził włoski psycholog doc. Andrea Camperio Ciani z uniwersytetu w Padwie. Przeprowadził on ankietę wśród 239 mężczyzn, których zapytał o ich doświadczenia seksualne. Na tej podstawie podzielił badanych na hetero, bi i homoseksualistów. Kolejne pytania dotyczyły krewnych ankietowanych mężczyzn.

Okazało się, że kobiety z linii żeńskich rodzin zarówno bi, jak i homoseksualistów, (np. babki ze strony matki, siostry matki, itd.) miały liczniejsze potomstwo niż panie w rodzinach ankietowanych heteroseksualistów. Te wyniki potwierdzają teorię, że za orientację seksualną, przynajmniej częściowo, odpowiedzialne są geny związane z żeńskim chromosomem płciowym X.

"Pomaga to odpowiedzieć na kłopotliwe pytanie: jak mogą istnieć +gejowskie geny+, skoro taka orientacja seksualna nie prowadzi do prokreacji" - komentuje badania dr Dean Hamer z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia w Bethesda. "Odpowiedź jest niezwykle prosta," - tłumaczy uczony, cytowany przez portal "New Scientist". - "Ten sam gen, który sprawia, że mężczyznom podobają się mężczyźni powoduje też, że i kobietom podobają się mężczyźni - i dlatego mają one więcej dzieci."

Według naukowców z Padwy kształtowanie się orientacji seksualnej to jednak bardzo skomplikowany proces. Biorą w nim udział geny oraz środowisko. - "Genetyka nie determinuje orientacji seksualnej, a jedynie może mieć na nią wpływ," - konkluduje doc. Camperio Ciani. SAG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Częste korzystanie przez rodziców z mediów społecznościowych pogorsza jakość ich zabawy z dziećmi

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ W największym badaniu obrazowym ciała człowieka przeskanowano 100 tys. osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera