Historia i kultura

Odszedł niestrudzony wojownik archeologii

Śmierć prof. Lecha Krzyżaniaka to wielka strata dla środowiska archeologicznego i nauki polskiej - mówi dr Bogdan Żurawski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN http://www.pan.pl

\"Prof. Krzyżaniak - badacz pradziejów Afryki, jeden z inicjatorów międzynarodowej akcji IV Katarakta (ratowania zabytków w dolinie Nilu) - podniósł Polskę do rangi +supermocarstwa w badaniach nubiologicznych+, prowadząc przez wiele lat badania w Sudanie i Egipcie\" - wspomina dr Żurawski.

Jak zaznacza, prof. Krzyżaniak był człowiekiem o niespożytej energii, \"niestrudzonym wojownikiem\" archeologii.

\"Od 1972 roku prowadził badania w Kadero koło Chartumu oraz w Naga\\'a w Sudanie, badał petroglify w oazie Dachla oraz najstarsze ślady osadnictwa w delcie Nilu w Egipcie. Stworzył w Poznaniu najlepszą w Polsce galerię sztuki egipskiej i nubijskiej\" - zaznacza dr Żurawski.

Prof. Lech Krzyżaniak zmarł w sobotę 10 lipca. Był wieloletnim dyrektorem poznańskiego Muzeum Archeologicznego http://www.muzarp.poznan.pl/ a także wybitnym badaczem m.in. Sudanu i Egiptu.

* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *

21 lipca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera