
W bliskich relacjach przyjacielskich synchronizuje się aktywność mózgu, co ma związek z podobieństwem zachowań i wyborów. Przynajmniej dotyczy to zakupów - wykazali naukowcy.
Naukowcy z Szanghajskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (Chiny) sprawdzili, jak przyjaźń wpływa na pracę mózgu i zachowanie człowieka (https://doi.org/10.1523/JNEUROSCI.0073-25.2025).
Interesowały ich głównie wybory konsumenckie. W grupie 175 ochotników przeprowadzili więc rozległe testy behawioralne i dodatkowo z pomocą technik neuroobrazowych przyjrzeli się mózgom 47 osób.
Jak pokazały wyniki, przyjaźń ma niebagatelne znaczenie dla pracy układu nerwowego.
Uczestnicy badania np. oceniali różne produkty podobnie jak ich przyjaciele.
Ponadto sprawdzono wpływ zachodzącego z upływem czasu rozwoju przyjaźni. W czasie gdy jej siła rosła, wzmacniały się także podobieństwa.
Na przykład, kiedy przyjaciele razem oglądali reklamy, synchronizowała się aktywność ich neuronów związanych z postrzeganiem różnych obiektów, uwagą, pamięcią, osądami społecznymi oraz odczuwaniem nagrody.
Ponadto okazało się, że na podstawie aktywności mózgu danej osoby można było przewidzieć nie tylko związane z zakupami jej intencje, ale także jej przyjaciela.
Według autorów praca ta pomaga zrozumieć, jak silnie społeczne zależności wpływają na postępowanie człowieka.
Jak podkreślają badacze, bliskie relacje mogą w przewidywalny sposób kształtować wybory i zachowania, przynajmniej w sferze konsumenckiej.
Marek Matacz (PAP)
mat/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.