
Naukowy z Uniwersytetu w Tel Awiwie jako pierwsi zaobserwowali, jak ćmy z gatunku Spodoptera littoralis unikały złożenia jaj na krzakach pomidorów, które wydawały dźwięki mogące wskazywać, że rośliny cierpią na jakieś schorzenie. Wyniki badań opublikowano na łamach eLife.
Ten sam zespół izraelskich badaczy dwa lata temu jako pierwszy opisał dźwięki wydawane przez rośliny, które nie są słyszane przez ludzkie ucho, ale są odbierane przez owady, nietoperze i niektóre ssaki. Dźwięki podobne do tych, jakie wydają pękające ziarna kukurydzy przy robieniu popcornu, emitowane są przez rośliny z różną częstotliwością. Zdrowe rośliny wydają takie dźwięki bardzo rzadko, na przykład raz na godzinę, ale chore lub zestresowane, choćby suchą glebą, robią to znaczniej częściej.

- To pierwsza w historii obserwacja reakcji zwierzęcia na dźwięki wydawane przez roślinę – powiedział w rozmowie z brytyjską stacją BBC prof. Yossi Yovel, kierownik zespołu badawczego. - Na tym etapie to tylko spekulacja, ale możliwe, że wiele zwierząt podejmuje decyzje na podstawie dźwięków, które słyszą od roślin, na przykład czy zapylić roślinę, schować się w jej wnętrzu, czy ją zjeść – wyjaśnił.
Naukowcy podkreślają, że przeprowadzili serię starannie kontrolowanych eksperymentów, aby upewnić się, że ćmy sówki bawełnówki egipskiej (Spodoptera littoralis) reagują na dźwięk, a nie na wygląd liści z krzaków pomidorów. Owady te potrafią słyszeć ultradźwięki wykraczające poza zakres słyszalności ludzkiego ucha. Podczas godów samce emitują dźwięki o częstotliwości zbliżonej do częstotliwości roślin.
Badacze zaznaczają, że choć rośliny wydają dźwięki, to nie mają one świadomości. Dźwięki powstają w wyniku fizycznych efektów wywołanych zmianą warunków wokół rośliny. Najnowsze odkrycie pracowników z Uniwersytetu w Tel Awiwie wskazuje, że dźwięki te mogą być przydatne dla innych zwierząt, a być może i dla roślin, które potrafią je odbierać.
Artykuł został opublikowany na łamach czasopisma eLife.
Marta Zabłocka (PAP)
mzb/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.