Kierownik misji Ax-4: Zbliżamy się do półmetka misji IGNIS. Wszystko przebiega sprawnie

08.06.2025. Na zdjęciu kierownik misji Ax-4 z ramienia European Space Agency Sergio Palumberi.  PAP/Leszek Szymański
08.06.2025. Na zdjęciu kierownik misji Ax-4 z ramienia European Space Agency Sergio Palumberi. PAP/Leszek Szymański

Zbliżamy się do półmetka misji IGNIS. Wszystko działa bardzo dobrze. Sławosz Uznański-Wiśniewski spisuje się świetnie, pracuje bardzo efektywnie i kończy większość zadań przed czasem - podsumował dla PAP kierownik misji Ax-4 Sergio Palumberi z ESA.

„Jeśli chodzi o cele, osiągnęliśmy już ponad jedną trzecią założeń misji. Wszystko działa bardzo dobrze. Sławosz spisuje się świetnie, pracuje bardzo efektywnie i kończy większość zadań przed czasem. Wszystko przebiega bardzo sprawnie” - powiedział PAP Sergio Palumberi.

Palumberi, kierownik misji Ax-4 z ramienia ESA, odpowiada za koordynację wszystkich działań związanych z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, a także za tę część europejskich eksperymentów, w których uczestniczą inni astronauci z załogi: Tibor Kapu z Wegier, Shubhanshu Shukla z Indii i Peggy Whitson (USA).

Pytany, czy w misji wystąpiły jakieś problemy, Palumberi powiedział, że owszem, ale to normalne. „Spodziewamy się tego. Drobne zakłócenia zdarzają się cały czas. Wiemy, że to część naszej pracy” - zapewnił.

„W ciągu około pięciu dni misji odnotowaliśmy 10 raportów o anomaliach, czyli średnio dwie dziennie – to dobry wynik, normalna liczba. Dobrą wiadomością jest to, że żadna z nich nie miała poważnego wpływu na realizację celów misji. Udało się przeanalizować każdą anomalię, ocenić jej wpływ na misję i rozwiązać” - podsumował.

Palumberi wyjaśnił, że anomalie mogą mieć różny charakter. Te najbardziej poważne dotyczą sprzętu. „Na szczęście dotąd w misji IGNIS to się nie zdarzyło. I to dobra wiadomość” - podkreślił. Zwrócił uwagę, że cały sprzęt przed startem jest gruntownie testowany, następnie pakowany, wysyłany do USA, a potem - startuje w kosmos. W czasie podróży m.in. występują ogromne wibracje i nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że sprzęt nie dozna uszkodzeń. „Wszystko jest zaprojektowane tak, by się nie zepsuło, ale czasem tak się po prostu dzieje” - przyznał ekspert.

Dodał, że występować mogą też drobne problemy z konfiguracją oprogramowania na pokładzie, albo z konfiguracją serwerów naziemnych, przez co dane nie są przesyłane poprawnie – wtedy trzeba to przeanalizować i poprawiać ich działanie.

Anomalie mogą również dotyczyć np. jakości danych naukowych uzyskanych w eksperymentach. Czasem mogą się także zdarzyć błędy astronautów – na przykład, kiedy zapomną podać godzinę, o której wykonali jakieś zadanie. „To też traktujemy jako anomalię, ale łatwo to naprawić – dzwonimy i prosimy: >>Hej, zapomniałeś podać godzinę. Możesz nam ją podać?<< I sprawa załatwiona” - opisał Palumberi.

Z Oberpfaffenhofen Ludwika Tomala (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ agt/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 02.07.2025. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (C), minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (P) oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Marta Ewa Wachowicz (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie MRiT w Warszawie po zakończeniu połączenia wideo na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszrm Uznańskim-Wiśniewskim. W wideorozmowie z polskim astronautą wziął udział także premier Donald Tusk. (jm) PAP/Radek Pietruszka

    Paszyk: polski astronauta zrealizował już 30 proc. zaplanowanych eksperymentów

  • 02.07.2025. Na ekranach przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (P) oraz premier Donald Tusk (L) podczas połączenia wideo na żywo oglądanego z siedziby MRiT w Warszawie, 2 bm. W wideorozmowie z polskim astronautą wzięli udział także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.  PAP/Radek Pietruszka

    Premier do Uznańskiego-Wiśniewskiego: ta misja otwiera Polskę na bardzo ambitną przyszłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera