USA/ NASA i Axiom Space odkładają start misji Ax-4 z polskim astronautą

06.06.2025. Centrum Kosmiczne Kennedy"ego (Kennedy Space Center, KSC) na przylądku Canaveral (USA). PAP/Leszek Szymański
06.06.2025. Centrum Kosmiczne Kennedy"ego (Kennedy Space Center, KSC) na przylądku Canaveral (USA). PAP/Leszek Szymański

NASA i Axiom Space odkładają start misji Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – podano w czwartek w komunikacie NASA. Członkiem załogi Ax-4 jest polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. Opóźnienie jest tym razem spowodowane wyciekiem w rosyjskim module serwisowym Zwiezda na ISS.

Jak napisano, w ramach trwającego dochodzenia NASA współpracuje z Roskosmosem (rosyjska Korporacja Państwowa ds. Działalności Kosmicznej) - „w celu zrozumienia nowego sygnału ciśnienia, który pojawił się po niedawnych pracach naprawczych w tylnej części modułu serwisowego Zwiezda Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Zwiezda to moduł serwisowy ISS należący do rosyjskiej części stacji.

W komunikacie poinformowano, że rosyjscy kosmonauci przebywający na ISS przeprowadzili niedawno kontrolę wewnętrznych powierzchni modułu ciśnieniowego, uszczelnili dodatkowe obszary budzące wątpliwości i zmierzyli aktualny poziom wycieku.

„Po tych działaniach segment utrzymuje obecnie ciśnienie. Odłożenie misji Axiom Mission 4 daje NASA i Roskosmosowi dodatkowy czas na ocenę sytuacji i ustalenie, czy konieczne są dodatkowe działania naprawcze. NASA zwraca się do Roskosmosu z prośbą o udzielenie odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące modułu Zwiezda” – czytamy na stronie NASA. W komunikacie nie podano kolejnej daty startu.

Start misji Ax-4, w ramach której polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, był już przekładany trzykrotnie. Pierwotnie lot rakiety Falcon 9, która ma wynieść na orbitę kapsułę Dragon z załogą misji, planowano na 29 maja, a następnie na 8, 10 i 11 czerwca.

Powodami opóźnienia były wcześniej niesprzyjająca pogoda - zbyt wysoka siła wiatru w górnych częściach atmosfery w korytarzu lotu rakiety, problemy z kapsułą Dragon oraz wyciek paliwa – płynnego tlenu (LOx) - z pierwszego stopnia rakiety Falcon 9.

Załogę misji Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni, Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA) – specjalista, Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista.

To czwarta komercyjna załogowa wyprawa realizowana przez amerykańską firmę Axiom Space. Udział w niej Polaka to rezultat umowy podpisanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencję Kosmiczną na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na ISS. W przygotowaniach bierze udział także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Na ISS zabrane zostanie 13 eksperymentów i technologii polskich naukowców i firm. Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim po Mirosławie Hermaszewskim Polakiem w kosmosie.

Należąca do firmy SpaceX rakieta Falcon 9 ma wynieść kapsułę Dragon z członkami misji Ax-4 z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego NASA na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Z Przylądka Canaveral Anna Bugajska (PAP)

abu/ bar/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • loryda, 11.06.2025. Na zdjęciu z 11 bm. Rakieta Falcon 9 na stanowisku SLC 39A w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w amerykańskim stanie Floryda. Trwają przygotowania do wystrzelenia rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon, która w ramach misji Axiom-4 ma zabrać czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na stronie internetowej ośrodka NASA Kennedy Space Center pojawił się nowy termin startu misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim - piątek godz. 13.12 czasu polskiego. Nie potwierdziły tego jeszcze oficjalnie podmioty zaangażowane w misję. (jm) PAP/Leszek Szymański

    USA/ Na stronie NASA pojawił się piątkowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

  • 10.06.2025. Stanowisko SLC-40 w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w amerykańskim stanie Floryda. PAP/Leszek Szymański

    USA/ Wyciek z rakiety Falcon 9 powodem opóźnienia lotu Uznańskiego-Wiśniewskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera