Przedstawiciele centrów nauki i muzeów z 50 krajów spotkają się w Warszawie

Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik. PAP/Rafał Guz
Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik. PAP/Rafał Guz

Jak budować zaufanie do nauki, jak mówić o kontrowersyjnych tematach związanych z nauką, na ile muzea i centra nauki powinny poruszać tematy, które polaryzują społeczeństwo? Te i wiele innych tematów podejmą uczestnicy konferencji Ecsite, która odbędzie się między 3 a 5 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W konferencji European Network of Science Centres and Museums (Ecsite) weźmie udział około tysiąca popularyzatorów i entuzjastów nauki z ponad 50 krajów.

W ciągu trzech dni w Koperniku odbędzie się 90 równoległych sesji związanych m.in. z przeglądem najnowszych wystaw, usług i produktów, sześć warsztatów, dwa wykłady plenarne, a także spotkania praktyków i targi.

"Rzeczywistość stawia przed centrami nauki co raz to nowe wyzwania i skłania je do transformacji. Istotą ich działalności przestaje być udostępnianie interaktywnych wystaw i umożliwianie zwiedzającym samodzielnego poznawania praw rządzących światem. Jednym z podstawowych zadań centrów nauki jest inicjowanie dialogu na ważne społecznie tematy” - przekazali organizatorzy konferencji.

Uczestnicy będą więc rozmawiać m.in. jak budować zaufanie do nauki, jak mówić o kontrowersyjnych tematach związanych z nauką? Na ile i w jaki sposób muzea i centra nauki powinny poruszać tematy polaryzujące społeczeństwo? Jak instytucje popularyzujące naukę mogą wspierać dobrostan społeczności dotkniętych trudnościami wynikającymi z konfliktów i niepokojów społecznych?

W czasie konferencji wystawy i Planetarium CNK będą zamknięte dla zwiedzających.

Konferencję organizuje sieć Ecsite, która łączy specjalistów komunikacji naukowej z ponad 400 instytucji. Członkowie sieci realizują wspólne projekty i organizują wydarzenia – w tym odbywająca się co roku w innym kraju konferencję.

Wydarzenie gromadzi nie tylko pracowników centrów i muzeów nauki, ale także edukatorów, twórców wystaw oraz przedstawicieli firm działających w obszarze rozwoju nauki.

Centrum Nauki Kopernik gości wydarzenie już po raz drugi. W 2011 roku odbyła się ona w otwartym zaledwie kilka miesięcy wcześniej Koperniku.

“Ecsite to dla nas rodzina, której członkiem zostaliśmy jeszcze na etapie powstawania naszej instytucji – bez statusu, wystaw i budynku. Mieliśmy być pierwszym centrum nauki w Polsce i przygotowywaliśmy się do postawienia śmiałego kroku w nieznane. Dzięki współpracy i wsparciu Ecsite mogliśmy poczuć się pewniej i bezpieczniej. Czerpaliśmy z doświadczeń sieci, stopniowo budując własne” - przekazało Centrum Nauki Kopernik.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych konferencji Ecsite.

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Marzena Rogozińska

    Polka autorką zdjęcia dnia NASA

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Mądre Książki Roku 2024: o komórkach ludzkiego ciała i historii Polski dla dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera